pompy abs, abs pump

wiercenie studni

Zmiana tablicy katyńskiej

Wiadomości z kraju, czyli aktualne wydarzenia w kraju.
Awatar użytkownika
Empatia
Jr.Admin
Jr.Admin
Posty: 8868
Rejestracja: 2008-12-15, 22:20

Zmiana tablicy katyńskiej

Post autor: Empatia »

Dość głośny temat..
wp.pl pisze:Treść oryginalnej i nowej tablicy

"Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010 r. zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70 rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych i oficerach Wojska Polskiego w 1940 r." - tak brzmiał napis na tablicy, która znalazła się na kamieniu w Smoleńsku z inicjatywy Stowarzyszenia Katyń 2010.

"Pamięci 96 Polaków na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku" - brzmi napis na nowej tablicy.
Jakie jest Wasze zdanie na temat tej zmiany?
Awatar użytkownika
kashmira
-#
-#
Posty: 2459
Rejestracja: 2008-12-15, 18:59

Post autor: kashmira »

wp.pl pisze:inicjatywy Stowarzyszenia Katyń 2010.
Jakby nie patrzeć tablica powstała na terenie kraju z którym nie zostało to uzgodnione. A nowa podobno została uzgodniona z Polskim rządem. A jeśli za zgodą rządu to także nas Polaków.
Nie powinno łączyć się Smoleńska z Katyniem. Katyń to miejsce mordu Oficerów i innych Polaków a Smoleńsk to miejsce katastrofy lotniczej.
Nowa tablica powinna upamiętniać tylko i wyłącznie katastrofę przed roku.
Ciekawe czy zaraz nie ruszy 'powstanie' w stylu 'oddacie krzyż'.
Awatar użytkownika
Destroy
-#
-#
Posty: 5060
Rejestracja: 2009-06-19, 16:26
Lokalizacja: wiesz?

Post autor: Destroy »

kashmira pisze: A nowa podobno została uzgodniona z Polskim rządem.
a ja słyszałam właśnie, że nie była. Podobno zrobili to cichaczem dzień przed.

Ja mam inne zdanie niż kashmira. Według mnie taka zmiana była jak najbardziej korzystna dla Rosji. Bez wzmianki o Katyniu. Czy tak nie jest wygodniej?
Awatar użytkownika
niepokorna
-#
-#
Posty: 3930
Rejestracja: 2010-01-25, 20:46

Post autor: niepokorna »

Destroy pisze: Ja mam inne zdanie niż kashmira. Według mnie taka zmiana była jak najbardziej korzystna dla Rosji. Bez wzmianki o Katyniu. Czy tak nie jest wygodniej?
Moim zdaniem tablica ta ma po prostu upamiętniać osoby, który zginęły w katastrofie rok temu. Więc taka zmiana jest jak najbardziej ok. Czy dla celu tej tablicy ma sens wspominanie kolejny raz, gdzie się udawali? Polacy to taki cierpiętniczy naród, wszędzie by wtykali swoją historię, nawet w miejsca, w których nie jest to istotne i konieczne.
Awatar użytkownika
Rose
-#
-#
Posty: 6474
Rejestracja: 2009-05-21, 16:34

Post autor: Rose »

Zgadzam się z tym, że tablica powinna być dwujęzyczna, bo też nie chciałabym, żeby obok mnie stawili tablicę po rosyjsku. Dlaczego jednak zmieniono treść napisu, czyżby byłoby to aż tak niewygodne dla Rosji...
kashmira pisze:Nie powinno łączyć się Smoleńska z Katyniem. Katyń to miejsce mordu Oficerów i innych Polaków a Smoleńsk to miejsce katastrofy lotniczej.
A jednak oni lecieli tam, żeby uczcić pamięć tych co zginęli w Katyniu.
Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010r. zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70 rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim, dokonanej na jeńcach wojennych, oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.”
Dlaczego nie można było zostawić informacji w jakim celu tam lecieli. Może za kilkadziesiąt lat miejscowi będą sądzili, że sobie na wycieczkę jechali, od tak.
[
Awatar użytkownika
niepokorna
-#
-#
Posty: 3930
Rejestracja: 2010-01-25, 20:46

Post autor: niepokorna »

Rose pisze:Dlaczego nie można było zostawić informacji w jakim celu tam lecieli. Może za kilkadziesiąt lat miejscowi będą sądzili, że sobie na wycieczkę jechali, od tak.
Przecież nawet jakby lecieli na wycieczkę, to tragedia jest tragedią, a tablica upamiętnia, to jak wiele ważnych ludzi zginęło. Więc, czy dla samego upamiętnienia naprawdę tak duże znaczenie miał cel tej podroży?
Dla mnie w ogóle dziwna jest idea zmiany takich rzeczy, naprawdę nie można się na początku zastanowić co napisać?, a jak już się coś konkretnego stworzyło, to chyba lepiej zostawić jak jest, bo potem właśnie pojawiają się takie kontrowersje i teorie spiskowe.
Awatar użytkownika
selene
-#
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 2009-08-19, 15:59
Lokalizacja: ...over the moon?

Post autor: selene »

Zgadzam się z niepokorną. Ja nie widzę tutaj spisków i kto wie czego jeszcze - prawdę mówiąc ta zmiana specjalnie mnie nie bulwersuje. Ale żeby uniknąć podobnych dyskusji należałoby myśleć o tym już na samym początku.
Rose pisze:Może za kilkadziesiąt lat miejscowi będą sądzili, że sobie na wycieczkę jechali, od tak.
Nie sądzę, by taka tragedia kiedykolwiek została sprowadzona do wycieczki. Miejscowi z pewnością przeżyli ogromny szok. Wydaje mi się, że nie zapomną o śmierci tych ludzi i jej przyczynie - ona wpisała się w historię okolicy. Wpisała się raczej dosyć mocno.
Awatar użytkownika
sparklesunshine
-#
-#
Posty: 79
Rejestracja: 2014-04-01, 14:02

Post autor: sparklesunshine »

Duża ilość osób widzi tu spisek. Ale tak czy siak sprawa nie została dokładnie wyjaśniona, w pale się nie mieści żeby wrak leżał pod gołym niebem a samolot DO TEJ PORY nie został wydany
usco
VIP
VIP
Posty: 5
Rejestracja: 2015-01-21, 11:45

Post autor: usco »

Wymagała renowacji.
ODPOWIEDZ