pompy abs, abs pump

wiercenie studni

Szybkie dania dla dzieci, przepisy!!

Ogólna dyskusja na tematy kulinarne.
FilipinkaS
-#
-#
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-04, 10:50

Szybkie dania dla dzieci, przepisy!!

Post autor: FilipinkaS »

Hej, pilnie potrzebuje przepisów na przekąski dla dzieci, ważny jest dla mnie również sposób podania, tak by zachęcało to dziecko do jedzenia. Pomożecie??
Awatar użytkownika
selene
-#
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 2009-08-19, 15:59
Lokalizacja: ...over the moon?

Post autor: selene »

Wydaje mi się, że dzieci będą zachęcone jedzeniem kolorowym, fantazyjnym, po prostu interesującym. Sposób podania? Zawsze można powykładać drobne przekąski na talerzach, dać dziecku widelec (zakładam, że są w wieku widelcowym i korzystają z tego typu przyrządów) i pozwolić, by samodzielnie wybierało sobie na co ma ochotę. To chyba sprawia największą radość - taka samodzielność, możliwość wyboru i poczucie władzy ;p. Oczywiście pod opieką dorosłego. Bo w zależności od wieku i charakteru malucha to by się mogło różnie skończyć. Przepisy... Po prostu podam kilka propozycji. Owoce pokrojone na drobne części, małe kanapki, kawałki jajka na twardo, krakersy. Tego typu wytwory są bardzo szybkie w przygotowaniu, prawda? Te kanapki ciekawie by było zrobić razem z dzieckiem - poukładać na nich na przykład twarze postaci zbudowane z sera, ogórka i innych nadających się do tego celu rzeczy. Warto poszukać w Internecie. Tu coś znajdziesz - http://www.gotujmy.pl/przepisy,desery-i ... ieci,i714/ ;). Moje propozycje mogą być nieprofesjonalne, nie mam dzieci i od strony praktycznej mogę być zielona, kieruję się wyłącznie intuicją. Oby szła w dobrym kierunku. ;p
FilipinkaS
-#
-#
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-04, 10:50

Post autor: FilipinkaS »

Świetna strona, strasznie dużo fajnych pomysłów, znalazłam na przykład coś takiego:

Galaretkowe muffinki z bitą śmietaną

SKŁADNIKI:

* galaretka czerwona 75 g
* galaretka zielona 75 g
* galaretka żółta 75 g
* serek homogenizowany waniliowy 150 g
* bita śmietana w sprayu
* kolorowe posypki, np kuleczki, misie
*
* oraz :
* olej
* 12 silikonowych foremek na muffinki


Pierwszą galaretkę (kolor dowolny) zalać 200 ml wrzątku, dokładnie rozmieszać odstawić do ostygnięcia. Gdy będzie letnia zmiksować trzepaczką z serkiem i wlewać chochelką do spryskanych olejem foremek. Najlepiej aby foremki były umieszczone na tacce, by można je było razem przenosić. Wstawić do lodówki aby stężały. Przygotować kolejną galaretkę tym razem rozmieszać ją z 220 ml gorącej wody. Odstawić do wystygnięcia i chochelką rozlewać do foremek ze stężałą już galaretką. ponownie stawić do lodówki i przygotować ostatnią galaretkę. Postąpić z nią podobnie- rozpuścić też w 220 ml wody, rozlać na stężałe już warstwy i wstawić do lodówki. Galaretkowe muffinki wyciągać i dekorować tuż przed podaniem ich na deser. Naciskając palcem na wierzch galaretki, odciągać ją od ścianek, przydusić aby wyskoczyła na dłoń lub bezpośrednio na talerzyk. Warstwa serkowa może być równie dobrze w środku, a galaretki można układać spodem do góry na talerzyku:) Dekorować bitą śmietaną i kolorowymi posypkami czy sezonowymi owocami. Foremki można też przed wlaniem galaretki opłukać zimna wodą, by ułatwić wyjęcie babeczek.


Myślę że może być z takimi galaretkami fajna zabawa:):) jeśli chodzi o jakieś bardziej zaawansowane rzeczy to boje się że dzieci mogłyby sobie coś zrobić :(
Awatar użytkownika
selene
-#
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 2009-08-19, 15:59
Lokalizacja: ...over the moon?

Post autor: selene »

FilipinkaS pisze: jeśli chodzi o jakieś bardziej zaawansowane rzeczy to boje się że dzieci mogłyby sobie coś zrobić
Tak, chyba ten lęk rozumiem. ;)
W każdym razie dzieci z pewnością docenią pomysłowość i współpracę. A coś takiego --> click ?
FilipinkaS
-#
-#
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-04, 10:50

Post autor: FilipinkaS »

O rany świetne i mniej pracochłonne niż mój pomysł na galaretkę. Można kupić jakieś gotowe już żelki i dać dzieciom do dekoracji łódeczek, super:) i przepis jest bezpieczny dla dzieci ( no może poza tymi wykałaczkami :):)

Z tego co sobie poczytałam to galaretki są generalnie bardzo zdrowe dla dzieci. Fajnie im więcej o tym czytam tym więcej pomysłów przychodzi mi do głowy :)
Awatar użytkownika
wikaG
-#
-#
Posty: 52
Rejestracja: 2011-04-04, 21:10

Post autor: wikaG »

Hej :)

A macie jakieś przepisy na coś konkretnego?
Niektóre dzieci nie mogą jeść słodyczy... Szczególnie te aktywne, bo stają sie wtedy hiperaktywne .... ;)
FilipinkaS
-#
-#
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-04, 10:50

Post autor: FilipinkaS »

hiperaktywne dzieci rzeczywiście nie są dobre :):):)

Potrawka z kurczaka z pieczarkami




Składniki:

■ filety z kurczaka – 1500g ■ masło - 40g

■ maka pszenna – 30g ■ śmietana - 75g

■ tłuszcz – 70g ■ zielona pietruszka - 10g

■ pieczarki – 180g ■ sól ( do smaku )

■ cebula – 75g ■ pieprz ( do smaku )



Sposób przygotowania:


Filety z kurczaka pokroić w kostkę, oprószyć solą i mąką, przełożyć do rondla. Sporządzić wywar z kostki rosołowej i podlać kurczaka. Pieczarki oczyścić, umyć, pokroić w cząstki, podsmażyć na maśle z drobno pokrojoną cebulą, dodać do kurczaka. Gdy kawałki kurczaka są miękkie, sos podprawić śmietaną z mąką.

Myślę że może smakować, pietruszkę tylko trzeba będzie przekabacić jakoś :)
Awatar użytkownika
wikaG
-#
-#
Posty: 52
Rejestracja: 2011-04-04, 21:10

Post autor: wikaG »

Tak :) Odrobina zieleniny nie jest zła ;)

Ja dzisiaj zrobiłam zdrową domową pizzę - nie uznaję kupionych, rozmrażanych w piecyku, albo tych zamawianych mega tłustych. Nie służą ani dzieciom, ani dorosłym...
Przepisem - oczywiście - dzielę się :)

Składniki:

* mąka 40 dag
* drożdże 4 dag
* olej 4 łyżki
* woda ok 3/4 szklanki
* sól do smaku
* ketchup wg uznania
* jajka 6 sztuk
* parówki Balbinki 4 sztuki
* papryka 1 sztuka
* żółty ser 10 dag
* oregano do smaku
* bazylia do smaku

Mąkę przesiać, dodać rozdrobnione drożdże, olej i wodę. Wyrobić i dodać szczyptę soli. Wyłożyć na posmarowaną blaszkę. Posmarować ketchupem. Jajka ugotować na twardo, wystudzić, obrać i pokroić w dużą kostkę. Z parówek zdjąć osłonki i pokroić w plasterki. Paprykę oczyścić, myć i pokroić w paski. Przygotowane składniki wyłożyć na ciasto. Całość posypać startym żółtym serem. Zapiekać ok 45 minut.
FilipinkaS
-#
-#
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-04, 10:50

Post autor: FilipinkaS »

mhy... ja znalazłam coś prostszego i wydaje mi się że pysznego, kiedyś chyba jadłam coś podobnego tylko zrobionego z chałki.

chleb na jajku z cynamonem i wanilią

SKŁADNIKI:

* 5-6 kromek chleba z dnia poprzedniego lub 2 dniowego
* 3-4 jaja
* szczypta proszku do pieczenia
* cynamon w proszku i cukier waniliowy
* masło

PRZYGOTOWANIE:

Rozczepać w głębokim talerzu jajka z proszkiem, odrobiną cynamony i ok 2 łyżeczkami cukru waniliowego. Rozgrzać olej na patelni. Maczać chleb w jajku z dwóch stron i smażyć na złoty kolor. Podawać posypane cukrem pudrem lub z dżemem. RADA: chleb powinien być lekko wyschnięty, wtedy nie wciąga tyle tłuszczu.
Awatar użytkownika
wikaG
-#
-#
Posty: 52
Rejestracja: 2011-04-04, 21:10

Post autor: wikaG »

Baaaardzo fajny przepis. Nie tylko dla dzieci :)

Ja mogę ci polecić przepis na szybki i zdrowy deser. Nie jestem zbytnią zwolenniczka słodyczy, ale ten jest ok.

Ekstremalnie prosta szarlotka sypana (bez jaj i mleka- wazne dla alergików)
1. 1.5-2 kilo jabłek obrac i zetrzec na grubej tarce, dodac 3 łyzki cukru, trohcę cynamonu i wymieszac (nie zjesc wszystkiego przed upieczeniem bo to pyszulka;)
2. do garnka wsypac 1 szklanke maki, 1 szklanke cukru, 1 szklanke kaszki manny i łyzeczke proszku do pieczenia, dokąłdnie wymieszac
3. torotwnice okragła (24 cm lub mniejszą) posmarowac masłem lub margaryna, wsypać 1/3 wymieszanych sypkich składników, na to połowe jabłek, znowu 1/3 sypkich, druga połowe jabłek i reszte sypkich
4. na wierzch zetrzec troche masła albo maragaryny, upiec.
Słodkie, pachnące, robi sie 15 minut i nie da sie zepsuć. Smacznego.
Awatar użytkownika
Tandetna
-#
-#
Posty: 1669
Rejestracja: 2009-02-05, 16:59
Lokalizacja: mam wiedzieć?

Post autor: Tandetna »

Znam ten przepis, tyle, że w punkcie 2 wszystkiego powinno być trochę więcej chyba. 2.
wikaG pisze:2. do garnka wsypac 3 szklanki maki, 3 szklanki cukru, 3 szklanki kaszki manny błyskawiczenji 3 łyżeczki proszku do pieczenia, dokąłdnie wymieszac
Co do rozmiaru blachy to się nie wypowiem, moja ilość składników to na zwykła taką blachę od placka. ^^
FilipinkaS
-#
-#
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-04, 10:50

Post autor: FilipinkaS »

a przede mną ten przepis ukrywał się całe życie !! co za niesprawiedliwość !:)

Jeśli chodzi o jabłka to ja bardzo lubię przekroić jabłko posypać kruszonką z płatkami owsianymi i wsadzić do piekarnika na 250 stopni po chwili mamy pyszny deser, szczególnie jak doda się do niego lody waniliowe ;)
Awatar użytkownika
wikaG
-#
-#
Posty: 52
Rejestracja: 2011-04-04, 21:10

Post autor: wikaG »

He, to prada :) Pyszny jest.
Mam jeszcze jeden-mniej zdrowy, ale za to pyszny :)

Zastanawiałam się kiedyś, dlaczego nie przepadam za tiramisù. Lubię przecież kawę, lubię mascarpone. Myslałam, myślałam, aż w końcu wymyśliłam, że nie smakują mi w tym deserze rozciapciane biszkopty. Kiedy więc zobaczyłam po raz pierwszy przepis na tiramisù z ciasteczkami amaretti, natychmiast go wypróbowałam. Od tej pory jest to jeden z popularniejszych smakołyków w moim domu: przygotowuję go rano, a kiedy dzieci wrócą z przedszkola, jest już gotowy. Bo tiramisù potrzebuje kilku godzin w lodówce, aby smaki się połączyły, a niebiański smak deseru w pełni wydobył.

składniki na4 porcje

* 250 g serka mascarpone,
* 30 ciasteczek amaretti,
* pół filiżanki mocnej kawy espresso (z moki lub ekspresu, nie rozpuszczalnej),
* 2 jajka,
* pół filiżanki cukru,
* 2 łyżeczki likieru Amaretto di Saronno,
* kakao do posypania,
* szczypta soli.

Zaparzyłam mocną kawę, dodałam do niej likier Amaretto. W jednej misce ubiłam na sztywną pianę białka ze szczyptą soli. W drugiej zmiksowałam żółtka z cukrem na gładką, jasną masę, potem dodałam mascarpone. Obie masy delikatnie wymieszałam łyżką. W filiżankach ułozyłam po trzy ciasteczka amaretti zanurzone na chwilę w espresso, warstwę kremu, cztery casiteczka zanurzone w kawie i znowu warstwę kremu. Posypałam kakao i wstawiłam na kilak godzin do lodówki.
FilipinkaS
-#
-#
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-04, 10:50

Post autor: FilipinkaS »

no ja poznałam ostatnio podobny przepis może bardziej już wiosenny.

rozrabiamy serek mascarpone z koglem moglem, do smaku dodajemy świeżo oskrobanej wanilii. W między czasie rozdrabniamy truskawki z brązowym cukrem. Biszkopty maczamy w sosie truskawkowym o postępujemy tak jak z tiramisu (przekładamy, krem, biszkopt, krem, biszkopt). Na sam wierzch kładziemy pokrojone truskawki ;)
Awatar użytkownika
wikaG
-#
-#
Posty: 52
Rejestracja: 2011-04-04, 21:10

Post autor: wikaG »

To prawda - ten jest doskonały na nowy sezon :)

Teraz tylko musimy poczekać na dobre truskawki, a nie te łyka drewniane z supermarketu... fu.... Wiecie może kiedy zaczynają się truskawki??

A wracając do rzeczy niesłodkich, to znam fajny przepis na risotto. Przeklejam z netu poniżej.

Składniki (na 4 porcje):
- 1 duża czerwona cebula
- 8 parówek Balbinek
- 1 czerwona papryka
- 2 pomidory
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- puszka czerwonej fasoli
- 2 szklanki ryżu
- świeże zioła (u mnie pietruszka)
- sól i pieprz
- 2 łyżki startego parmezanu

Cebulę obrać, posiekać bardzo drobno i zeszklić na oleju. Dodać obrane z osłonek i pokrojone w dość grube plastry parówki, smażyć około 5 minut. Paprykę oczyścić z pestek i białych błon, pokroić w drobną kostkę i dodać do cebuli i parówek, przesmażyć razem.
Na końcu dodać obrane ze skórki i pokrojone w dużą kostkę pomidory i koncentrat, a także osączoną z zalewy fasolę.

Ryż ugotować osobno na sypko, przełożyć do parówek z warzywami i chwilę razem dusić.

Podawać posypane posiekanymi ziołami i posypane tartym parmezanem.

Jest zdrowo, z warzywkami i niskokalorycznie :) Polecam :)
ODPOWIEDZ