pompy abs, abs pump

wiercenie studni

Świąteczne potrawy

Ogólna dyskusja na tematy kulinarne.
Awatar użytkownika
Rose
-#
-#
Posty: 6474
Rejestracja: 2009-05-21, 16:34

Świąteczne potrawy

Post autor: Rose »

Zbliżają się Święta. Powoli Nasze mamy, babcie i pewnie co niektóre z Nas zanurzają się w kuchniach i przygotowują świąteczne potrawy.
Co pojawia się na Waszych wigilijnych stołach? Co w kolejnych dniach świąt?
Które potrawy lubicie najbardziej, które najmniej? Próbujecie wszystkich dań w Wigilię?
Kultywujecie tradycję 12 potraw?
Awatar użytkownika
selene
-#
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 2009-08-19, 15:59
Lokalizacja: ...over the moon?

Post autor: selene »

Generalnie w czasie świąt pojawia się cała masa potraw, których potem nikt nie chce jeść ;d. Do moich ulubionych należą ryba po grecku, pieczeń z jajkiem i sałatka mojej mamy. Ach, no i przeróżne ciasta.
Rose pisze:Próbujecie wszystkich dań w Wigilię?
Taak. Rodzice przymuszają do próbowania wszystkich dań, choćby w małych ilościach. W sumie już się do tego przyzwyczaiłam i nie zgłaszam sprzeciwu.
Rose pisze:Kultywujecie tradycję 12 potraw?
Szczerze mówiąc, nie.
Awatar użytkownika
Rose
-#
-#
Posty: 6474
Rejestracja: 2009-05-21, 16:34

Post autor: Rose »

selene pisze:Rodzice przymuszają do próbowania wszystkich dań,
U mnie zawsze zachęcają i powtarzają, że wszystkiego powinno się spróbować, ale wiedzą, że mnie nie zmuszą :)

Ze stołu wigilijnego to jem pieczarki, ziemniaka ze śmietaną (bo śledzia nie ruszę, blee), rybę po japońsku i w tym roku zjem pierogi z kapustą i grzybami (bo polubiłam). Ahaa no i zupa owocowa na pierwsze danie. Zazwyczaj z suszonych śliwek.

Ryba po japońsku i sałatka warzywna - i już niczego więcej nie potrzebuję :D
Nigdy nie tkną grochu z kapustą ;/ Fuuuj
Awatar użytkownika
redi_gyal
-#
-#
Posty: 2557
Rejestracja: 2009-07-08, 18:23

Post autor: redi_gyal »

Czy u nas jest 12potraw to nawet nie wiem Może i tyle by się nazbierało.
Dla mnie najważniejszy jest barszcz z uszkami Więcej do szczęścia nie potrzebuje. Czasem jeszcze lubie dobrze zrobione śledzie Tradycyjne potrawy takie jak susz, kutia czy zupa rybna też się pojawiają ale w bardzo małych ilościach ale ja tego na pewno jeść nie bede
Awatar użytkownika
agg
-#
-#
Posty: 6707
Rejestracja: 2009-06-23, 12:12
Lokalizacja: Śrem

Post autor: agg »

U mnie przeważnie jest więcej niż 12 ;] Zazwyczaj jem to co lubię. Nie jem karpia, bo jestem leniem i nie lubię wyciągać ości. Nie pije kompotu z suszonych owoców. Nie pisze barszczu;p tylko jem z niego uszka;)

Za to uwielbiam grzyby w cieście;)
Awatar użytkownika
Rose
-#
-#
Posty: 6474
Rejestracja: 2009-05-21, 16:34

Post autor: Rose »

redi_gyal pisze:Tradycyjne potrawy takie jak susz, kutia czy zupa rybna
U mnie nie ma takich potraw...
uniqex33 pisze: Za to uwielbiam grzyby w cieście
hm? Pierwsze słyszę, coś jak pierogi?:D
Awatar użytkownika
agg
-#
-#
Posty: 6707
Rejestracja: 2009-06-23, 12:12
Lokalizacja: Śrem

Post autor: agg »

Rose pisze:uniqex33 napisał/a:

Za to uwielbiam grzyby w cieście

hm? Pierwsze słyszę, coś jak pierogi?:D
to sie robi po prostu tak, że bierzesz suszone grzyby( to kapelusiki najlepiej) namaczasz chyba dzień wcześniej, robisz ciasto naleśnikowe, na słono i wrzucasz do niego grzyby i tak smażysz po kolei;) jest pysznae:)
Awatar użytkownika
Empatia
Jr.Admin
Jr.Admin
Posty: 8868
Rejestracja: 2008-12-15, 22:20

Post autor: Empatia »

Ojej, strasznie dużo tego jest. Zawsze staramy się, aby było 12 potraw, a zazwyczaj jest nawet więcej.

Karp w panierce <3, uszka z grzybami i kapustą, kompot z suszek, barszcz, groch z kapustą, który jest ble, buraczki i chrzan, ryba w galarecie i wiele innych potraw, o których teraz zapomniałam. No i masa ciast :roll:
Awatar użytkownika
NAwiedzonA
-#
-#
Posty: 7601
Rejestracja: 2009-01-02, 09:05

Post autor: NAwiedzonA »

Tradycyjnie:
Piernik - bez niego w święta ani rusz, rzecz podstawowa.
Pierogi
i coś tam jeszcze.
Limowa
-#
-#
Posty: 150
Rejestracja: 2009-06-08, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Limowa »

Filet z mintaja bądź pangi.
Duuuużo słodyczy.
Dewolaje.
Klopsiki w sosie pomidorowym.

That's all. ;D
Awatar użytkownika
Zua.
-#
-#
Posty: 239
Rejestracja: 2009-10-30, 11:32

Post autor: Zua. »

U mnie jest zawsze pełen stół. Na pewno jest tam więcej niż 12 potraw. Z czego znam dwie nazwy, ale karpia i barszcz to chyba każdy ma również u siebie.
Reszta to jakieś ohydne, tłuste wypociny wszystkich kobiet z mojej popapranej rodziny.

Ja, jednakże, w wigilię odżywiam się bardzo zdrowo...
Jedyne co potrafię przełknąć [bez odruchu wymiotnego] to niektóre ciasta.
Awatar użytkownika
kashmira
-#
-#
Posty: 2459
Rejestracja: 2008-12-15, 18:59

Post autor: kashmira »

12 potraw u mnie raczej nie było, jakoś wyszło, że wigilię spędziłam tylko z mamą za dużo gotować się nie opłacało. Obowiązkowo barszcz z uszkami, gołąbki, pierogi z kapusta i gryzami i karb w panierce no i makowiec i piernik <3 No i bigos który zawsze jemy w Boże Narodzenia tylko wtedy mi strasznie smakuję :roll:
Awatar użytkownika
Cheery
-#
-#
Posty: 933
Rejestracja: 2009-11-02, 21:18
Lokalizacja: CHAOS

Post autor: Cheery »

12 potraw u nas raczej nie było, bo na trzy osoby nie opłacało się tyle robić. Nikt by tego wszystkiego nie zjadł. Były śledzie(których i tak oczywiście nie tknęłam), jakieś inne ryby, pierogi, barszcz oczywiście, racuchy, różne ciasta, sałatki i coś tam jeszcze. Ogólnie to najwięcej zjadłam pierogów i racuchów i w ogóle jak co rok się przejadłam:D
Awatar użytkownika
Ziou
-#
-#
Posty: 1321
Rejestracja: 2009-07-22, 16:41

Post autor: Ziou »

Ze świątecznych potraw to lubię uszka(bez barszczy), łazanki (które w tym roku okazały się niezwykle kwaśne), opłatka (chociaż to nie potrawa) i sałatkę(którą sama zrobię).
Ogólnie nie pasują mi święta, nie cierpię się obżerać.
Awatar użytkownika
Cyklon
-#
-#
Posty: 2132
Rejestracja: 2009-12-18, 19:06
Lokalizacja: inąd

Post autor: Cyklon »

Święta się skończyły, teraz zmywać trzeba :] Potrawy same nie są złe - mogą być ogólnie. Bardziej cieszy mnie lodówka wypchana po brzeg ciastami ^^
ODPOWIEDZ