pompy abs, abs pump

wiercenie studni

Ministranci

Twoje życie religijne, wiara, przynależność do religii.
Awatar użytkownika
maadzia13
-#
-#
Posty: 1827
Rejestracja: 2008-12-21, 18:24
Lokalizacja: świętokrzyskie

Ministranci

Post autor: maadzia13 »

Co o nich myślicie? Są potrzebni kapłanowi? Czy w ten sposób można służyć Bogu? A może sami kiedyś byliście, bądź jesteście ministrantami? :>
fajnyfranek
-#
-#
Posty: 249
Rejestracja: 2009-02-06, 07:28

Post autor: fajnyfranek »

Kapłan poradziłby sobie równie dobrze bez ministrantów. Wystarczy trochę organizacji ;]
Dla mnie to bardziej służba Bogu, a nie kapłanowi ;)
lui13
-#
-#
Posty: 264
Rejestracja: 2009-01-07, 15:39

Post autor: lui13 »

Moim zdaniem Ministranci nie są potrzebni - ksiądz by sobie z pewnością poradził, zresztą niektórzy ministranci (co mają po 11 lat) to wiedzą jeszcze bardzo mało o tym wszystkim i moim zdaniem z tych względów nie nadają się do pełnienia takowej funkcji...
Awatar użytkownika
Bu.
-#
-#
Posty: 408
Rejestracja: 2009-01-23, 11:17

Post autor: Bu. »

Kupa..
Jak można mówić że ministranci są zbędni?
Kto tak mówi widocznie nie wie jak msza św. wygląda.
Podczas gdy kapłan odmawia cicho jakąś modlitwę ministranci coś robia.
Ksiądz sam ma sobie nosić dary, świece, krzyże sam ma kadzidła szykować.
Czy ksiądz ma jedną ręką udzielać komuni św. a w drugiej trzymać jednocześnie kielich i tackę (czy jakoś tam, każdy wie chyba o co chodzi)
Poza tym nie rozumiem co komu ministranci przeszkadzaja.
Moim zdaniem tak, są potrzebni. Zdanie słuszne bo przecież bywam w kościele i wiem jaką rolę oni pełnią.
lui13 pisze:ministranci (co mają po 11 lat) to wiedzą jeszcze bardzo mało o tym wszystkim i moim zdaniem z tych względów nie nadają się do pełnienia takowej funkcji...
o tym wszystkim czyli o czym??
u mnie są ministranci którzy są jeszcze młodsi i jakoś w niczym im to nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
Marta
-#
-#
Posty: 49
Rejestracja: 2009-03-06, 10:26

Post autor: Marta »

Ministranci są potrzebni, aczkolwiek gdy ich nie ma (bo i tak się zdarza, nie było ministrantów przez miesiąc i ksiądz był zdany na siebie, bo były kolędy)księża sobie radzą. Zawsze jest łatwiej i oni nabierają doświadczenia. Wielu z nich (starszych) planuje być księżmi więc też będzie łatwiej.
Rogik
-#
-#
Posty: 123
Rejestracja: 2009-02-15, 08:34

Post autor: Rogik »

Ja kiedyś byłem ministrantem przez 5 lat. Myślę, że to jest potrzebne, zwłaszcza w niedziele czy święta. U nas gdy nie ma ministrantów na mszy, pomaga kościelny.
Awatar użytkownika
Empatia
Jr.Admin
Jr.Admin
Posty: 8868
Rejestracja: 2008-12-15, 22:20

Post autor: Empatia »

A ja spotkałam się z przypadkami, gdzie ministrantem była dziewczyna :roll:
fajnyfranek
-#
-#
Posty: 249
Rejestracja: 2009-02-06, 07:28

Post autor: fajnyfranek »

nie tylko ty. całkiem normalne. nie ma nigdzie wymogu, ze musi to być chłopak. ;)
Awatar użytkownika
Insomnia
-#
-#
Posty: 106
Rejestracja: 2009-02-21, 19:34
Lokalizacja: sama nie wiem.

Post autor: Insomnia »

Niki pisze:A ja spotkałam się z przypadkami, gdzie ministrantem była dziewczyna :roll:
rzeczywiscie w niektorych wojewodztwach tak jest, z tego co wiem w malopolsce sa tylko chlopcy.
Awatar użytkownika
Empatia
Jr.Admin
Jr.Admin
Posty: 8868
Rejestracja: 2008-12-15, 22:20

Post autor: Empatia »

Z małopolską chyba masz racje ;) Ja się w opolskim spotkałam z tym.
Awatar użytkownika
maadzia13
-#
-#
Posty: 1827
Rejestracja: 2008-12-21, 18:24
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: maadzia13 »

U nas chyba nie może być dziewczyna :P Kiedyś jak byłam młodsza, to chciałam być Ministrantem/ką? :mrgreen: Ale Ksiądz powiedział, że dziewczyny nie mogą :x A nie wiem co to za różnica.. co to dziewczyna gorsza czy jak :P

Moim zdaniem ministranci są potrzebni. Całkiem inaczej wygląda msza kiedy ksiądz jest sam, a kiedy pomagają mu ministranci. Wszystko idzie sprawniej. Bez ministrantów ksiądz też dałby radę, bo nie raz się tak zdarzało że ich nie ma. Ale ksiądz też człowiek. Nie rozerwie się. I według mnie nie ma znaczenia w jakim wieku jest ministrant. Czy jest nim jak powiedziała lui13- 11latek czy jest to 17latek. Co za różnica. Wszystkiego da się nauczyć. Czasem nawet ten młodszy lepiej sobie radzi od tego starszego. Poprzez służbę kapłanowi, służymy też Bogu. Takie moje zdanie. Ministranci są potrzebni.
Duszyczka
-#
-#
Posty: 1701
Rejestracja: 2009-02-12, 18:51

Post autor: Duszyczka »

w mojej parafi w jednym z kościołów dziewczyny też służą do mszy....
ale w pozosałych kościołach służą tylko chłopcy..

Ale co do wieku to może młodsi chłopcy mają frajde z służenia a starsi czekają na Boże Narodzenie [wtedy jest kolęda i chodzą z księdzem po kolędzie i dostają pieniądze]...no cuż...w mojej miejscowości w kościele jest trzech ministrantów jeden z 1gim. a pozostałych 2 z 2 gim.

Ale jeżeli czytanie [czytań nie Ewangelii] można nazwać służeniem do mszy to ja jestem Ministrantką ;) ;) hehe [a co do chodzenia po kolędzie to też chodze [więc chłopcy się bardzo cieszą jak nas [mnie i przyjaciółke z którą czytam]widzą to się b. cieszą hehe ;) ale w 2008 na kolędzie fest fajnie było, zaśpiewaliśmy kolęde i się śnieżkami rzucaliśmy hehe ] :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2009-04-05, 12:09 przez Duszyczka, łącznie zmieniany 1 raz.
jacek321.34
VIP
VIP
Posty: 14
Rejestracja: 2009-02-15, 13:28

Post autor: jacek321.34 »

Fajnie że dziewczyny też służą do mszy.

Jeszcze jeden bezsensowny post, a będzie warn :/ /Niki
Ostatnio zmieniony 2009-04-04, 11:48 przez jacek321.34, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kashmira
-#
-#
Posty: 2459
Rejestracja: 2008-12-15, 18:59

Post autor: kashmira »

w mojej parafi w jednym z kościołów dziewczyny też służą do mszy....
Nigdy się z tym nie spotkałam. Swego czasu aktywnie udzielałam się na mszy świętej, chodzenie z darami, czytanie itp. Ale z czasem młodsze mnie zastąpiły. Kiedyś na religii nawet poruszaliśmy ten temat. Ksiądz bardzo ciekawie odpowiedział, bo w przyszłości chłopcy mogą zostać duchownymi i przy ołtarzy pasuję ich wizerunek a nie dziewcząt.
Awatar użytkownika
Lutka
-#
-#
Posty: 63
Rejestracja: 2009-04-14, 10:09
Lokalizacja: Z tego świata...

Post autor: Lutka »

W moje parafii są ministranci ., ale tylko chłopcy i na prawdę nie wyobrażam sobie aby księdzu nie byli potrzebni.Ksiądz by sobie bez nich nie poradził.
ODPOWIEDZ