pompy abs, abs pump

wiercenie studni

Buddyzm vs. Chrześcijaństwo

Twoje życie religijne, wiara, przynależność do religii.
Awatar użytkownika
nieobecny
-#
-#
Posty: 41
Rejestracja: 2010-04-07, 11:03
Lokalizacja: Silesia

Buddyzm vs. Chrześcijaństwo

Post autor: nieobecny »

Obie religie są bardzo rozpowszechnione obie głoszą dobro, ale tylko jedna czci Boga, obie łączy jeszcze jedno, w Chrześcijaństwie jest 10 Przekazań Bożych:

1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
2. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie.
3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
5. Nie zabijaj.
6. Nie cudzołóż.
7. Nie kradnij.
8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
9. Nie pożądaj żony bliźniego swego.
10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Buddyzm posiada Dziesięć Buddyjskich Wskazań

1. Postanawiam nie zabijać, lecz ochraniać wszelkie życie.
2. Postanawiam nie brać tego, co nie zostało mi dane, lecz szanować rzeczy innych.
3. Postanawiam nie nadużywać seksualności, lecz być wrażliwym i odpowiedzialnym.
4. Postanawiam nie kłamać, lecz mówić prawdę.
5. Postanawiam nie namawiać innych do używania alkoholu lub środków wprowadzających zamęt w umyśle i nie czynić tak samemu, lecz utrzymywać umysł w jasności.
6. Postanawiam nie mówić o niewłaściwych postępkach innych, lecz być rozumiejącym i współczującym.
7. Postanawiam nie chwalić siebie ani nie ganić innych, lecz pokonywać swoje własne wady.
8. Postanawiam nie odmawiać duchowej ani materialnej pomocy, lecz udzielać jej hojnie, gdy jest potrzebna.
9. Postanawiam nie folgować złości, lecz panować nad sobą.
10. Postanawiam nie oczerniać Trzech Skarbów Buddy, Dharmy i Sanghi lecz otaczać je opieką i podtrzymywać.


Buddyzm jest starszy o ok. 500 lat od Chrześcijaństwa, ja już dawno dostrzegłem tutaj podobieństwo. A Wam, które 10 wskazań lub przekazań, bardziej pasuje? Co ogólnie o tym myślicie? Czy sami je przestrzegacie?
Awatar użytkownika
psychiczna
-#
-#
Posty: 4334
Rejestracja: 2009-05-30, 18:08

Post autor: psychiczna »

A Wam, które 10 wskazań lub przekazań, bardziej pasuje? Co ogólnie o tym myślicie?
Ani to ani to mi nie pasuje. Dla mnie jest to sposób w który kościół owija sobie wierzących wokół palca.
Czy sami je przestrzegacie?
Jestem niewierząca a więc nie.

Mam takie pytanie jeśli chodzi o pierwsze buddyjskie wskazanie.
1. Postanawiam nie zabijać, lecz ochraniać wszelkie życie.
A co jeśli aby ochronić czyjeś życie musimy zabić?
Awatar użytkownika
nieobecny
-#
-#
Posty: 41
Rejestracja: 2010-04-07, 11:03
Lokalizacja: Silesia

Post autor: nieobecny »

psychiczna pisze:A co jeśli aby ochronić czyjeś życie musimy zabić?
Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie :| , czytałem wiele nauk, ale nie znam odpowiedzi.
Awatar użytkownika
niepokorna
-#
-#
Posty: 3930
Rejestracja: 2010-01-25, 20:46

Post autor: niepokorna »

mam pytanie:
czy buddyzm podobnie jak chrześcijaństwo nie toleruje zabezpieczania się przed niechcianą ciążą?
nieobecny pisze:3. Postanawiam nie nadużywać seksualności, lecz być wrażliwym i odpowiedzialnym.
i co rozumieć pod słowem 'nie nadużywać'?

a jeszcze jedno: też istnieje jakiś odpowiednik naszego malżeństwa?
Awatar użytkownika
nieobecny
-#
-#
Posty: 41
Rejestracja: 2010-04-07, 11:03
Lokalizacja: Silesia

Post autor: nieobecny »

niepokorna pisze:Czy buddyzm podobnie jak chrześcijaństwo nie toleruje zabezpieczania się przed niechcianą ciążą?
Budda nauczał że wszystko jest od siebie zależne, i wszystko to co ma się stać kiedyś się wydarzy, więc nie ma jako tako zdania na ten temat.
niepokorna pisze:i co rozumieć pod słowem 'nie nadużywać'?
Sex jest rzeczą naturalną, ja rozumiem to pod słowem: seksoholizm. Mamy postępować tak aby nie wpłynęło to źle na naszą karmę.
niepokorna pisze:a jeszcze jedno: też istnieje jakiś odpowiednik naszego malżeństwa?
Buddyzm nie traktuje małżeństwa jako religijny obrządek. Według nauk buddy jest to tylko wygoda jaką stworzyli sobie ludzie.
Awatar użytkownika
selene
-#
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 2009-08-19, 15:59
Lokalizacja: ...over the moon?

Post autor: selene »

nieobecny pisze:A Wam, które 10 wskazań lub przekazań, bardziej pasuje?
Pasuje... Hm, właściwie trzymam się tego, że człowiek powinien dopasowywać się do tych zasad, a nie one do niego. Jako chrześcijanka jestem przywiązana do chrześcijaństwa i to dekalog jest dla mnie tym głównym drogowskazem.
Myślę, że w obu religiach te zasady są bardzo mądre.
Gdyby ludzie ich przestrzegali, świat wyglądałby zupełnie inaczej.
ODPOWIEDZ