pompy abs, abs pump

wiercenie studni

Kraje nordyckie.

Miejsca które warto odwiedzić
Awatar użytkownika
Heroine.
-#
-#
Posty: 3843
Rejestracja: 2009-06-14, 15:44

Kraje nordyckie.

Post autor: Heroine. »

...Sami wiecie, że taki temat musiał się w końcu pojawić xD

Kraje nordyckie.. czyli po prostu kraje północne, do których zaliczamy: trzy kraje skandynawskie (tj. Norwegię, Danię, Szwecję) oraz Finlandię, Islandię i Estonię.

Byliście kiedyś, w którymś z tych państw?
A jeśli nie to chcielibyście się wybrać? Do jakiego konkretnie?
A może w ogóle nie pociągają Was kraje północy?

Zapraszam do dyskusji :)
Awatar użytkownika
Rose
-#
-#
Posty: 6474
Rejestracja: 2009-05-21, 16:34

Post autor: Rose »

Nigdy nie byłam, ale mój tata był dwukrotnie w Norwegii i jest zachwycony. Był tam po kilka dni w delegacji, a po każdym jego powrocie cały czas słuchaliśmy opowieści jak tam jest cudownie. Fiordy są na pewno warte zobaczenia ;]

Nigdy mnie jakoś specjalnie nie ciągnęło do tych krajów, bo część z nich kojarzy mi się z zimnem, a ja zmarzluch jestem.
Awatar użytkownika
agg
-#
-#
Posty: 6707
Rejestracja: 2009-06-23, 12:12
Lokalizacja: Śrem

Post autor: agg »

Rose pisze: Nigdy mnie jakoś specjalnie nie ciągnęło do tych krajów, bo część z nich kojarzy mi się z zimnem, a ja zmarzluch jestem.
dokładnie

Mam ciocię, która od wielu lat mieszka w Dani, nie narzeka na to jakoś specjalnie, ale z tego co wiem wszyscy tak robią wszystko na pokaz. Prz najmniej tak jest w okolicach gdzie ona miezzka
Awatar użytkownika
Heroine.
-#
-#
Posty: 3843
Rejestracja: 2009-06-14, 15:44

Post autor: Heroine. »

Jak wszystkim wiadomo większość mojego dotychczasowego życia mieszkałam w Norwegii ;P
Chciałabym tam wrócić. Kocham ten kraj jak i całą Skandynawię.

I ja w przeciwieństwie do moich poprzedniczek wolę zimno ;P uwielbiam ten klimat. Śnieg leżący cały rok, deszcze... i ogólna zmienność pogody jest dla mnie czymś idealnym.
Do tego dochodzą krajobrazy, oo tak. Góry i morze jednocześnie.

Oprócz Norwegii byłam także w Danii, Finlandii i Szwecji. Jednak
Najbardziej podoba mi się Norwegia, no i Szwecja. Ponieważ nie ma między nimi wielkiej różnicy.
Dania za to jest zupełnie inna, jest całkowicie płaska i nie przypadła mi do gustu.

Marzy mi się jeszcze zwiedzenie Islandii, zawsze mnie ciekawiła 8)
Awatar użytkownika
Empatia
Jr.Admin
Jr.Admin
Posty: 8868
Rejestracja: 2008-12-15, 22:20

Post autor: Empatia »

Hm, to chyba nie moje klimaty. Chciałabym jedynie pojechać do Finlandii, ze względu na zespoły, które się tam narodziły. Może kiedyś mi się odmieni, ale nie ciągnie mnie do tych krajów oprócz Finlandii z wyżej wymienionego powodu.
Awatar użytkownika
Tandetna
-#
-#
Posty: 1669
Rejestracja: 2009-02-05, 16:59
Lokalizacja: mam wiedzieć?

Post autor: Tandetna »

Byłam w Danii, mam tam nawet kolegę. Osobiście jestem zachwycona tamtejszymi ludźmi i w ogóle całym państwem. Co prawda nastolatkowie są zupełnie inni niż u nas, do nas to co było modne (styl ubierania się itd) tam jakieś 5 lat temu dopiero wchodzi, ale i tak łatwo było załapać kontakt. :)
Kilku Norwegów też miałam szansę poznać i wywarli na mnie bardzo miłe wrażenie.
Awatar użytkownika
redi_gyal
-#
-#
Posty: 2557
Rejestracja: 2009-07-08, 18:23

Post autor: redi_gyal »

Uwielbiam Norwegię ze względu na Jabamana który stamtąd pochodzi ale nic poza tym mnie tam nie przyciąga :P Zimno bleee Jak Jabaman był u nas w lato które dla mnie było zimne to ja chodziłam wieczorem w bluzach a on w krótkim rękawku bo mu ciągle było ciepło. Masakra Ja bym tam dłuzej niż kilka dni nie mogła być No ale jest pięknie Nie da się ukryć.
Awatar użytkownika
niepokorna
-#
-#
Posty: 3930
Rejestracja: 2010-01-25, 20:46

Post autor: niepokorna »

Nigdy nie byłam w żadnym z tych państw, ale powiem szczerze, że chętnie bym się wybrała. Najchętniej do Finlandii. Jednak mieszkać tam na stałe, też bym chyba nie chciała. Jestem strasznym zmarzluchem, więc myślę, że niezbyt ten klimat by mi pasował.
Heroine. a powiedz mi jak tam się ogólnie żyje? Życie jest drogie/tanie? Jacy są ludzie? Ciekawi mnie to.
Awatar użytkownika
Heroine.
-#
-#
Posty: 3843
Rejestracja: 2009-06-14, 15:44

Post autor: Heroine. »

niepokorna pisze:Heroine. a powiedz mi jak tam się ogólnie żyje? Życie jest drogie/tanie? Jacy są ludzie? Ciekawi mnie to.
Zdarza mi się słyszeć, że Polacy wyjeżdżający do Norwegii narzekają na ceny, jak to tam jest drogo. Bierze się to stąd, że przeliczają np cenę chleba na złotówki. Wtedy wyjdzie nam kwota mniej więcej 5-6zł czasami nawet 8zł. Jednak tego się tak nie kalkuluje. Ludzie w Norwegii na kasie fiskalnej zarabiają w przeliczeniu na złotówki ponad 10 000. Więc to na pewno nie jest mało. Ceny w sklepach są dostosowane do ich zarobków.
W mojej rodzinie pracował jedynie ojciec - na budowie. Mam dwie siostry, a mimo to z jego pensji starczało nam na wszystko.
Tak więc żyje się przyjemnie. Zupełnie bezstresowo. Norwedzy to ludzie, którym nigdzie się nie śpieszy. Żyją powoli. Np. w piątki pracują jedynie 4-5 godzin, to tyczy się także szkoły. Od 14 wszyscy mają już wolne ;P
Sklepy zamykane są już o 16, a w weekendy w ogóle nie są czynne.
Norwedzy wielką wagę przykładają do życia rodzinnego, poświęcają sobie dużo czasu.
Hmm.... Między Norwegią a Polską jest wielka przepaść. Te kraje są po prostu nie do porównania ;P
O, dodam jeszcze, że Norwedzy nie przepadają za Polakami, a to dlatego, że po prostu zabierają im prace ;P Polak już taki jest, że lubi mieć dużo kasy, ot ;P Więc bierze nadgodziny, pracuje i pracuje. Natomiast Norweg liczy na jak najszybszy powrót do rodziny. U nich jest też tak, że przyjdzie sobie taki do pracy. Usiądzie. Popatrzy. Napije się kawy. Coś tam zrobi, popracuje godzinę. Znowu usiądzie. Popatrzy. Napije się kawy. Popracuje dwie godziny. I pójdzie do domu ;P Oczywiste więc, że wolą zatrudniać Polaków, którzy uwinął się z robotą w dwa dni, a Norweg męczyłby się z miesiąc.
O! I jeszcze taka ciekawostka.
W Norwegii rzadko widuje się psy xD Na danej ulicy jeśli trafi się jeden to już naprawdę coś. Za to jest tam mnóstwo kotów! Na jednego Norwega przypadają co najmniej dwa xD


Ale się rozpisałam. :shock:
Jeśli jeszcze coś chcecie wiedzieć to śmiało ;P
Awatar użytkownika
niepokorna
-#
-#
Posty: 3930
Rejestracja: 2010-01-25, 20:46

Post autor: niepokorna »

Czyli jest tak jak myślałam, zarobki adekwatne do cen w sklepach, nie tak jak u nas :?
A ile lat tam mieszkałaś?
Chodzi się 5 dni w tygodniu normalnie do szkoły? Jest matura? Po studiach jest praca?
A klimat? Jak to jest tak naprawdę z tym klimatem?
Boże, ale jestem ciekawska :p
Awatar użytkownika
Rose
-#
-#
Posty: 6474
Rejestracja: 2009-05-21, 16:34

Post autor: Rose »

Tata mi opowiadał o Norwegii, co nie co wiem :P
Ponoć po któreś godzinie, chyba 22, nie sprzedaje się już alkoholu. W hotelu, w którym tata się zatrzymywał w każdym pokoju było Pismo Święte a Dekalog był w najróżniejszych językach świata (kij z tym, że nie było polskiego). Okna otwierają się na zewnątrz (?).
Awatar użytkownika
Heroine.
-#
-#
Posty: 3843
Rejestracja: 2009-06-14, 15:44

Post autor: Heroine. »

niepokorna pisze:A ile lat tam mieszkałaś?
10.
Chodzi się 5 dni w tygodniu normalnie do szkoły? Jest matura? Po studiach jest praca?

Tak, 5 dni w tygodni, z tym że tak jak mówiłam w piątki jest krócej.
U nich szkoła średnia to videregående i nie ma tam czegoś takiego jak matura.
Oczywiście, że po studiach jest praca, oni z chęcią zatrudniają ludzi dobrze wykształconych.

niepokorna pisze:A klimat? Jak to jest tak naprawdę z tym klimatem?
Klimat... Powietrze jest wilgotne, na północy cały rok leży śnieg, pogoda jest bardzo zmienna (rano wychodzisz w krótkim rękawku, a wracasz przedzierając się przez fałdy śniegu) ... jest niewiele słońca, a zima jest sroga. xD
Hmm... Na przykład w mieście Bergen deszcz pada średnio przez 350 dni w roku ;)


Rose, co do okien to też ciekawe, bo tak właśnie jest.
Mój tata miał kolegę - Polaka, który montował Norwegom okna i zamontował je, aby otwierały się do wewnątrz - tak po polsku... i miał miliony reklamacji xD

A alkoholu nie sprzedają z tego co pamiętam już po 17 ;) jest to spowodowane tym, że był tam kiedyś wysoki poziom alkoholizmu. Na przykład jeśli będziesz kupować nałogowo alkohol zapuka do ciebie do domu straż miejska ;)
Awatar użytkownika
redi_gyal
-#
-#
Posty: 2557
Rejestracja: 2009-07-08, 18:23

Post autor: redi_gyal »

wydaje mi się ze w Szwecji ludzie też przywiązują dużą wagę do rodziny. Nie ma tam takiej dziwnej zawiści i żyje się jak w bajce :P
Awatar użytkownika
niepokorna
-#
-#
Posty: 3930
Rejestracja: 2010-01-25, 20:46

Post autor: niepokorna »

Heroine. pisze:Klimat... Powietrze jest wilgotne, na północy cały rok leży śnieg, pogoda jest bardzo zmienna (rano wychodzisz w krótkim rękawku, a wracasz przedzierając się przez fałdy śniegu) ... jest niewiele słońca, a zima jest sroga. xD
tak, czyli klimat raczej nie dla mnie 8)
Heroine. pisze:Oczywiście, że po studiach jest praca, oni z chęcią zatrudniają ludzi dobrze wykształconych.
i tak powinno być. Ehh czasami aż się żal robi.
Awatar użytkownika
Rose
-#
-#
Posty: 6474
Rejestracja: 2009-05-21, 16:34

Post autor: Rose »

Heroine. pisze:A alkoholu nie sprzedają z tego co pamiętam już po 17 ;) jest to spowodowane tym, że był tam kiedyś wysoki poziom alkoholizmu. Na przykład jeśli będziesz kupować nałogowo alkohol zapuka do ciebie do domu straż miejska ;)
Aaaaa...;]

A czy to prawda, że dzieci przeważanie wychowywane są bezstresowo?
ODPOWIEDZ