pompy abs, abs pump

wiercenie studni

Thuż, bżóh, hżan, rzułty - czy to koniec polskich liter?

Dyskusja na tematy dotyczące aktualnych wydarzeń związanych z pracą Sejmu, Senatu, prezydenta, działalnością posłów itd.
Awatar użytkownika
Lina
-#
-#
Posty: 208
Rejestracja: 2009-05-07, 16:40

Thuż, bżóh, hżan, rzułty - czy to koniec polskich liter?

Post autor: Lina »

Proszę o zapoznanie się z tym artykułem:
http://www.tvn24.pl/-1,1602296,0,1,thuz ... omosc.html

Co o tym sądzicie??

Według kuratorium nasza ortografia jest trudna a najbardziej odczuwają to najmłodsi. Zgodzę się z tym ale czy warto niszczyć całą historie. Polacy dzielnie walczyli o to abyśmy mogli posługiwać się naszym narodowym językiem a tu jakiś głupek chce to wszystko zmienić. A tak po za tym młodzież ma problemy z ortografią bo nie chce im się książki otworzyć, tylko cały czas by imprezowali ( nie mówię o wszystkich ale niestety takich jest większość ). Absolutnie nie jestem za tym "Polacy nie gęsi i swój język mają" i tego powinien trzymać się każdy dumny z narodu Polak.
Awatar użytkownika
Rose
-#
-#
Posty: 6474
Rejestracja: 2009-05-21, 16:34

Post autor: Rose »

Ja się również nie zgadzam. Owszem nasza ortografia jest bardzo trudna, każdy z nas popełnia jakieś błędy, ale ja widzę jak ktoś pisze "z kond" "wshut" (wschód) to mi się robi słabo ;/ Język polski, ortografia stanowią tradycję, historię - nie warto tego niszczyć. Co najwyżej można wprowadzić pewne zmiany, ułatwienia.
Awatar użytkownika
Empatia
Jr.Admin
Jr.Admin
Posty: 8868
Rejestracja: 2008-12-15, 22:20

Post autor: Empatia »

:shock: Do czego tu dochodzi, może przestańmy uczyć się języka polskiego, bo po co on nam :roll:
Nie wydaje mi się, żeby nasza ortografia była aż tak trudna, bez przesady. Teraz nawet przeglądarki mają słownik ortograficzny, a oni chcą jeszcze ułatwiać :roll: Zupełnie nie widzi mi się ten pomysł.. I nie sądzę, że byłoby lepiej - większość ludzi, znających ortografię, nie potrafiłaby się przyzwyczaić do nowych zasad.
Awatar użytkownika
Rose
-#
-#
Posty: 6474
Rejestracja: 2009-05-21, 16:34

Post autor: Rose »

Niki - dla niektórych Polaków jest bardzo trudno, a zagraniczni, którzy pierwszy raz spotykają się z "ą", "ó" itd. są zdezorientowani, bo bardzo trudno się w tym połapać.
Ale tak było, jest i powinno być.
Są rzeczy, które mogłyby zostać zmienione, a wtedy ta stara wersja również zostałaby poprawna, choć to znowu by wszystko bardziej pogmatwało ;/
Awatar użytkownika
Empatia
Jr.Admin
Jr.Admin
Posty: 8868
Rejestracja: 2008-12-15, 22:20

Post autor: Empatia »

Nie pisałam o obcokrajowcach, bo to jest jasne.
Ale Polacy przecież styczność z ortografią mają od dziecka i nie powinno to stanowić aż takich problemów. A, jak sama piszesz, wszelkie zmiany zrobiłyby ogromny zamęt ;)
Awatar użytkownika
Rose
-#
-#
Posty: 6474
Rejestracja: 2009-05-21, 16:34

Post autor: Rose »

Ja uważam, że w szkołach za mało czasu poświęca się w ortografii. Ja w podstawówce miałam polonistkę starej daty. Poświęcaliśmy dużo czasu na dyktanda, ćwiczenia ortograficzne, pisaliśmy wypracowania. Moja siostra kończy 6 klasę, a na palcach mogę zliczyć ile dyktand i wypracowań napisała przez ten czas. W gimnazjum czasu na ortografię coraz mniej. Ja w ciągu trzech lat napisałam dwa dyktanda...A w liceum jedno. Wiem, nie ma czasu, a materiał goni.
Awatar użytkownika
kashmira
-#
-#
Posty: 2459
Rejestracja: 2008-12-15, 18:59

Post autor: kashmira »

Nie podoba mi się ten pomysł ani trochę. Wiadomo nasz język jest trudny, sama czasem piszę straszne ortografy, ale język to część nas, naszego pochodzenia. Są rzeczy, którzy nie powinno się zmieniać, tym jest język który jest częścią naszej historii i niech tak zostanie.
NaćpanaSłońcem.
-#
-#
Posty: 180
Rejestracja: 2009-05-21, 20:19

Post autor: NaćpanaSłońcem. »

To kiedys zaniknie,bo polacy będą używac złych form i to w końcu one będa poprawne .
To jest jka z językiem,niedługo poprawną formą będzie np. ustał czy przyszłem .
Awatar użytkownika
psychiczna
-#
-#
Posty: 4334
Rejestracja: 2009-05-30, 18:08

Post autor: psychiczna »

Czyli cała dotychczasowa nauka poszłaby na marne
Awatar użytkownika
Rose
-#
-#
Posty: 6474
Rejestracja: 2009-05-21, 16:34

Post autor: Rose »

Ostatnio był u mnie kolega i cały czas mówił "poszłem" "weszłem" ;/ Chciałam zwrócić mu uwagę, ale ponieważ nie znamy się aż tak dobrze, przemilczałam. Ale taka wersja tych wyrazów po prostu rani me uszy. Ja i tak zawsze będę wierna starym formom, których uczono mnie od dziecka.
Ostatnio zmieniony 2009-07-03, 11:42 przez Rose, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Messu
-#
-#
Posty: 32
Rejestracja: 2009-07-01, 16:16
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Messu »

Podczas czytania tego forum próbowałem znaleźć tłumacz online języka PoKeMoNóFF :D

http://www.sweetbrokacik.fora.pl/

swego czasu troche grałem w różne gry online i ze smutkiem stwierdzam że 50+++ % polaków to analfabeci słowa typu "choć" są na porządku dziennym już nie wspomne o tym że większość dialogów kończy się na "Twoja stara" , "wypier****" itp , ale to już inna bajka ;)
Awatar użytkownika
Rose
-#
-#
Posty: 6474
Rejestracja: 2009-05-21, 16:34

Post autor: Rose »

Messu pisze:stwierdzam że 50+++ % polaków to analfabeci słowa typu "choć"
"choć" w senie chodź- faktycznie razi.
Niestety wszytko za sprawą tego, że dzieci i młodzież czytają coraz mniej, a w szkołach piszą coraz mniej wypracowań, luźnych opowiadań na dowolny temat ;/ A przy tym ćwiczy się ortografię, budowę zdań itd.
Awatar użytkownika
pasiek00
VIP
VIP
Posty: 15
Rejestracja: 2009-06-30, 20:40
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: pasiek00 »

Ojej, też się nie zgadzam z tym ;)
Oni po prostu w tym kuratorium się nudzą.
A dzieciaki są leniwe. Wystarczy więcej czytać. Ot to.
Zresztą zauważam, że mądrość zaczyna być w modzie ^^ .
Bardziej niż te pokemonowe pismo, chyba że mowa o podstawówce :)
Duszyczka
-#
-#
Posty: 1701
Rejestracja: 2009-02-12, 18:51

Post autor: Duszyczka »

Mimo że z ortografią nie stoje dobrze to sobie tego nie wyobrażam.... jak to w ogóle wygląda?

Ort./Niki
Ostatnio zmieniony 2009-07-03, 22:55 przez Duszyczka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
NAwiedzonA
-#
-#
Posty: 7601
Rejestracja: 2009-01-02, 09:05

Post autor: NAwiedzonA »

Co za upośledzony debil to wymyślił? Kiedyś w Focus'ie był artykuł na ten temat :?
ODPOWIEDZ