pompy abs, abs pump

wiercenie studni

Ulubione cytaty

Wszystko co związane z literaturą. Możesz tu podzielić się swoją własną twórczością (wiersze, opowiadania itp.).
Awatar użytkownika
maadzia13
-#
-#
Posty: 1827
Rejestracja: 2008-12-21, 18:24
Lokalizacja: świętokrzyskie

Ulubione cytaty

Post autor: maadzia13 »

Witam miłośników książek. Na pewno podczas czytania, spodobały Wam się jakieś fragmenty tekstu/cytaty, które zapamiętaliście i być może kierujecie się nimi w życiu... Więc tutaj możemy je zamieszczać. Przy cytacie piszemy oczywiście autora i tytuł książki, z której pochodzi:)

Dla mnie ważnym i jednocześnie ulubionym jest cytat z Nowego Testamentu:
"Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym"
[Słowa wypowiedziane przez Św. Piotra- 1 list do Koryntian]
Awatar użytkownika
Bu.
-#
-#
Posty: 408
Rejestracja: 2009-01-23, 11:17

Post autor: Bu. »

,,Życie to trud i zmagania. Wstań.. wstań i walcz." (Wieczór - Susan Minot)


I moje ulubione z wspaniałej książki ,,Przebudzenie" Anthony De Mello
"Nie staraj się ich uszczęśliwiać na siłę, bo narobisz sobie kłopotów. Nie próbuj
uczyć świni śpiewu. Stracisz swój czas, a i świnię zdenerwujesz".
"Jeśli chcesz idealnego świata, pozbądź się ludzi."
"Nie każdy, którego oczy są zamknięte, śni i nie każdy z otwartymi oczami może widzieć."
"W życiu nie ma takiej chwili, abyśmy nie mieli wszystkiego, co potrzebne,
aby czuć się szczęśliwymi. Pomyśl o tym przez minutę [...].
Jeśli jesteś nieszczęśliwy, to dlatego, że cały czas myślisz raczej o tym,
czego nie masz, zamiast koncentrować się na tym, co masz w danej chwili."
"Nigdy nie będziecie lepsi niż wtedy, gdy nie wiecie, jak jesteście dobrzy"
"To, co dla jednego jest pożywieniem, jest trucizną dla drugiego. Słońce,
które orłowi pozwala widzieć, oślepia sowę."
"Cóż jest warte szukanie Boga w miejscach świętych, jeśli zgubiłeś Go w swoim sercu?"

narazie to by było na tyle:)
lui13
-#
-#
Posty: 264
Rejestracja: 2009-01-07, 15:39

Post autor: lui13 »

"Miej serce i patrz w serce. To, co najpiękniejsze jest niedostrzegalne dla oczu"
Cytat z "Małego Księcia"
Awatar użytkownika
Justinkowa
-#
-#
Posty: 76
Rejestracja: 2009-02-27, 20:25
Lokalizacja: .. z marzeń

Post autor: Justinkowa »

Ja ich mam bardzo dużo ale ulubione to :
"Bo Ty tak dużo nie widzisz.."
"And I love you a little less than before, but.. I love you ."
"Podejdź i przytul mnie, nie pytaj o nic ."
"Wiem, powiedzieliśmy sobie żegnaj, wszytsko inne poinno być stracone, ale chcę Cię znowu zobaczyć.."
"A ja chcę żyć z Tobą, zaryzykujesz?"
"Odkrywali świat na nowo trzymając się za rękę. Kochała go jeśli tylko dziecko może pojąć czym jest miłość.."
"Powiedział do widzenia a właściwie poinien powiedzieć żegnaj.."
"-Zgubiłem Cię.
-Nie pamiętam, żebyś kiedykolwiek mnie znalazł.."
"I przytulili się do siebie, w niej były myśli, wrażliwość, emocje. w nim nie.."
"czas bbym nauczyła się żyć bez Ciebie.."
"Wiesz, że dałabym Ci wszystko czego pragniesz? Wiesz. Ale nie moge. Tego już nie ma.."

To narazie byłoby tyle ;]
Awatar użytkownika
Bu.
-#
-#
Posty: 408
Rejestracja: 2009-01-23, 11:17

Post autor: Bu. »

Justinkowa, mogabyś przynajmniej napisać skąd te cytaty, bo nie wiem czy zauważyłaś ale tu chodzi o cytaty z literatury :)
fajnyfranek
-#
-#
Posty: 249
Rejestracja: 2009-02-06, 07:28

Post autor: fajnyfranek »

Miłość jest jak narkotyk. Na początku odczuwasz euforię, poddajesz się całkowicie nowemu uczuciu. A następnego dnia chcesz więcej. I choć jeszcze nie wpadłeś w nałóg, to jednak poczułeś już jej smak i wierzysz, że będziesz mógł nad nią panować. Myślisz o ukochanej osobie przez dwie minuty, a zapominasz o niej na trzy godziny. Ale z wolna przyzwyczajasz się do niej i stajesz się całkowicie zależny. Wtedy myślisz o niej trzy godziny, a zapominasz na dwie minuty. Gdy nie ma jej w pobliżu - czujesz to samo co narkomani, kiedy nie mogą zdobyć narkotyku. Oni kradną i poniżają się, by za wszelką cenę dostać to, czego tak bardzo im brak. A Ty jesteś gotów na wszystko, by zdobyć miłość.

Paulo Coelho
Awatar użytkownika
Justinkowa
-#
-#
Posty: 76
Rejestracja: 2009-02-27, 20:25
Lokalizacja: .. z marzeń

Post autor: Justinkowa »

Bu. pisze:Justinkowa, mogabyś przynajmniej napisać skąd te cytaty, bo nie wiem czy zauważyłaś ale tu chodzi o cytaty z literatury :)
Zauważyłam ;P To są cytaty z ksążek, ale nie pamiętam już jakich, dawno je wypisałam ;D
Awatar użytkownika
Tandetna
-#
-#
Posty: 1669
Rejestracja: 2009-02-05, 16:59
Lokalizacja: mam wiedzieć?

Post autor: Tandetna »

'Przypadek to nic innego jak zdumienie, że teraźniejszość nie da się przewidzieć na podstawie przeszłości. '

'...Prawa jakie rządzą miłością. Oto one:
-są dwa sposoby, żeby zakochać się we właściwym facecie, ale nikt nie wie, jakie.
-Miłość nie jest lokatą bankową. Nie oczekuj, że dostaniesz tyle, ile zainwestowałaś.
-Nadmiar szczerości w łóżku jest chamstwem
-Mężczyznę poznasz po sposobie, w jaki się rozstaniecie.
-W miłości, jak w podróży, droga powrotna zawsze się dłuży. '

'Naucz się pielęgnować miłość. To nie kwiat jednej nocy, zakwita wielokrotnie.'

Wszystkie cytaty z książki, którą właśnie czytam 'Dziewczyny Bonda'. :)
Rogik
-#
-#
Posty: 123
Rejestracja: 2009-02-15, 08:34

Post autor: Rogik »

...walczyć mogę tylko o coś, co miłuję. Miłuję tylko to, co szanuję, a szanuję jedynie to, co rozumiem.
Awatar użytkownika
Tandetna
-#
-#
Posty: 1669
Rejestracja: 2009-02-05, 16:59
Lokalizacja: mam wiedzieć?

Post autor: Tandetna »

Rogik pisze:..walczyć mogę tylko o coś, co miłuję. Miłuję tylko to, co szanuję, a szanuję jedynie to, co rozumiem.
Może napiszesz jaka książka? :)

Jak dla mnie doskonałym cytatem jest też cała treść 'Małego Księcia'.
Rogik
-#
-#
Posty: 123
Rejestracja: 2009-02-15, 08:34

Post autor: Rogik »

A. Hitler
"Mein Kampf" Mimo tego, że ja do czegoś takiego nie posunął bym się nigdy, to jednak doceniam to u innych.

I jeszcze drugi cytat:"Życie niemal na pewno ma sens." - A. Einstein
Awatar użytkownika
LadyNicole
VIP
VIP
Posty: 21
Rejestracja: 2009-03-07, 16:26
Lokalizacja: Z nikąd

Post autor: LadyNicole »

"Gdybyś kiedy we śnie, poczuła, że oczy moje już nie patrzą na Ciebie z miłością, wiedz, żem żyć przestał" - Syzyfowe prace

I dwa cytaty z książki, której tytułu niestety nie pamiętam bo dosyć dawno to czytałam :)
"To, co było żywe, ciepłe i bliskie, odeszło w czasie krótszym niż oddech albo ruch powiek"
"Słowa nie są celem, nie są nawet środkiem, który cel mógłby przybliżyć"

Bardzo podoba mi się też frag. z książki K.Grocholi "Trzepot skrzydeł"
"A ja byłam właściwie szczęśliwa. Właściwie to dobre słowo. Taka przykrywka do wszystkiego, czego nie chcemy powiedzieć. Właściwie dobrze, to znaczy nie, nie dobrze, ale nawet źle, ale po co Ci o tym mówić. Właściwie zdrowa, to znaczy chora, może była chora, może jeszcze nie doszła do siebie, więc właściwie zdrowa, ale nie twoja sprawa. Właściwie myślałam, żeby do Ciebie zadzwonić... to znaczy nie, nie chciałam dzwonić, ale nie wiem co powiedzieć, więc słowo właściwie i tak da Ci do zrozumienia, że nie dzwoń Ty również.
Właściwie mam czas - i głos się zawiesza tylko na tym słowie właściwie. Jakby to słowo miało swój specjalny akcent niepolski, lekko przeciągły, śpiewany, następujący po sylabie wła... oddzielany pauzą od reszty.
Właściwie- znaczy prawie kłamstwo.
Właściwie nic mi nie jest.
To znaczy jest mi wszystko."
WerO.Onka xD
VIP
VIP
Posty: 10
Rejestracja: 2009-03-06, 20:46
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: WerO.Onka xD »

Ojj... Ja mam prawie cały zeszyt tych cytatów. Niestety nie pamiętam już z czego one są...

"Utonąć w jego oczach... Tak! To jest to! Utonęła i dotąd nie oddzyskała oddechu..."
- nie pamiętam, ale jakaś seria dla dzieci...

""Któregoś dnia, nie pamiętam już z jekiego powodu, chciałam przyjść i przytulić sie do Ciebie..."
- od koleżanki ^^^

[ Dodano: 2009-04-03, 09:30 ]
"- Nic Ci nie jest?
- Wszystko mi jest, chamie ty jeden! ..."

Ze "Zmierzchu" xD

[ Dodano: 2009-04-03, 09:31 ]
Justinkowa,

wITAM cIĘ ;*
My sie chyba znamy ^^^
I swoje cytaty znamy, hę? xD
Awatar użytkownika
Bella_____
VIP
VIP
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-02, 17:08

Post autor: Bella_____ »

Konfucjusz
,,Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada, ale na tym, że potrafi się podnosić...''

Antoine de Saint-Exupéry
"Będziemy szczęśliwi dopiero wtedy, gdy uświadomimy sobie nasze zadanie, choćby najskromniejsze. Wtedy dopiero będziemy mogli spokojnie żyć i spokojnie umierać, gdyż to, co nadaje sens życiu, nadaje sens także śmierci."

Paul Michael Zulehner
" Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki."

William Shakespeare
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne.

Albert Einstein
Ważne jest by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać świętej ciekawości. Kto nie potrafi pytać nie potrafi żyć.

Albert Einstein
Życie niemal na pewno ma sens.

Lew Tosłoj
Ratować można to, co ginie, a nie to, co jest wieczne.

Władysław Grzeszczyk — Parada paradoksów
W życiu wszystko ma swój zmierzch. Tylko noc kończy się świtem.

_________________________________________________________________________


"..Można klęknąć przed kimś, spuścić głowę, milczeć, i odwrócić wzrok.."
( . ? . )

_________________________________________________________________________


Prawda jest taka, że kiedy kocha się tego, kto chce cię zabić, brakuje wyboru. Co mogłam zrobić? Jak mogłam uciec, jak mogłam walczyć, skoro zadałabym wtedy ukochanej osobie ból? Skoro nie chciała ode mnie nic innego prócz mojego życia, jak mogłam jej go nie ofiarować?
Przecież tak bardzo kochałam.
(Bella Swan, ,,Przed Świtem’’ – S. Meyer)

Nadal byłam na etapie zachwycania się wizją, w której tuliłam do siebie śliczne niemowlę. […] Zabawne, jak szybko i jak całkowicie owa wizja stała się mi niezbędna. Wystarczyło jedno małe kopnięcie, by zmienił się cały mój świat. Do niedawna istniała tylko jedna rzecz, bez której nie mogłam żyć - teraz było ich dwie. Nie rozdzielałam pomiędzy nie swojej miłości, nie, nie tak to działało. Wrażenie, raczej takie, jakby moje serce raptownie urosło, jakby w mgnieniu oka napęczniało i stało się dwukrotnie większe.
(Bella Cullen, ,,Przed Świtem’’ – S. Meyer)

Życie to jedno wielkie gówno, a potem się umiera.
Ta. Chciałoby się.
(Jacob Black, ,,Przed Świtem’’ – S. Meyer)

Kiedy jest naprawdę źle?
Kiedy ma się wyrzuty sumienia, że było się chamskim wobec wampirów.
(Jacob Black, ,,Przed Świtem’’ – S. Meyer)


Dopiero teraz zdałam sobie sprawę, że już dawno temu pogodziłam się z tym, że niczym już nie zabłysnę. Starałam się po prostu jak najlepiej wykorzystywać to, co było mi dane, zawsze nieco odstając od swojego otoczenia.
(Bella Cullen, ,,Przed Świtem’’ – S. Meyer)

_________________________________________________________________________


Zauważyłaś, że książka po kilkakrotnym przeczytaniu staje się o wiele grubsza, niż była? - powiedział Mo, gdy w któreś urodziny Meggie przeglądali jej skarby.- Jakby za każdym razem coś zostawało między kartkami: uczucia, myśli, odgłosy, zapachy... A gdy po latach zaczynamy ją kartkować, odnajdujemy w niej nas samych, młodszych, innych... Książka przechowuje nas jak zasuszony kwiat; odnajdujemy w niej siebie i jakby nie siebie.

Historie nigdy nie mają końca, chociaż książki nam to sugerują.
One nie kończą się na ostatniej stronie ani nie zaczynają na pierwszej.

(Atramentowa Trylogia)

_________________________________________________________________________

Wyzwanie nie czeka. Życia nie ogląda się do tyłu".
(Demon i Panna Prym - Paulo Coelho)

"Kiedy widzimy ciągle tych samych ludzi - staja się oni w końcu częścią naszego zycia"
("Alchemik" P. Coelho)

_________________________________________________________________________


Raz pewien potężny czarnoksiężnik chcąc zniszczyć królestwo, wlał magiczny płyn do studni, z której czerpali wodę wszyscy mieszkańcy. Ktokolwiek napił się tej wody, stawał się szalony.
Następnego ranka wszyscy mieszkańcy napili się ze studni i każdy z nich popadł w obłęd, z wyjątkiem króla i rodziny królewskiej , bo oni mieli własną studnię, a do niej czarnoksiężnik nie zdołał dotrzeć. Zaniepokojony król próbował opanować sytuację, wydając szereg dekretów mających na celu poprawę bezpieczeństwa i stanu zdrowia mieszkańców, jednak strażnicy i inspektorzy, którzy również napili się wody, uznali dekrety za absurdalne i wcale nie zamierzali ich wypełniać.
Gdy do poddanych dotarła wieść o królewskich dekretach doszli do wniosku, że ich władca oszalał i głośno protestując, udali się pod pałac, domagając sie jego abdykacji.
Zdesperowany król gotów był już opuścić tron, ale królowa powstrzymała go słowami: "Chodźmy teraz i my napić się tej wody. Wtedy staniemy się tacy jak oni."
Tak tez uczynili. Kiedy tylko król i królowa napili się wody szaleństwa, natychmiast zaczęli mówić od rzeczy. Wówczas poddani zmienili zdanie. Skoro król zaczął przemawiać mądrze, dlaczego nie zostawić rządów w jego rękach?
I spokój zapanował w królestwie, choć ludzie zachowywali sie w nim całkowicie inaczej niż mieszkańcy ościennych krajów. Król zaś panował aż do końca swoich dni.
(Weronika postanawia umrzeć)

_________________________________________________________________________


– Wydaje mi się, ciociu, że oni chcieliby widzieć ten szpital innym, niż naprawdę jest. Jakby człowiek przychodził do szpitala tylko po to, żeby wyzdrowieć. A przecież przychodzi się tutaj także po to, żeby umrzeć.

- Kompletnie zbaraniałem, kiedy zobaczyłem Twój posąg [Jezusa], stan, w jakim się znajdujesz, przykuty do krzyża, prawie goły, wychudzony, z ranami na ciele, twarzą, po której spływa krew od cierni i głową ledwie trzymającą się na szyi. Pomyślałem o sobie. I zezłościłem się. Gdybym był Bogiem, jak Ty, na pewno nie dałbym się tak załatwić.

''Oskar i Pani Róża''

_________________________________________________________________________


Gdyby wszystko przepadło, a on jeden pozostał, to i ja istniałabym nadal. Ale gdyby wszystko zostało, a on zniknął, wszechświat byłby dla mnie obcy i straszny, nie miałabym z nim po prostu nic wspólnego.
Cathy
''Wichrowe Wzgórza''


_________________________________________________________________________

Kopalnia Cytatów do usług . ;D
Awatar użytkownika
NAwiedzonA
-#
-#
Posty: 7601
Rejestracja: 2009-01-02, 09:05

Post autor: NAwiedzonA »

"Zaprawdę, człowiek, jest królem zwierząt, gdyż przewyższa je w okrucieństwie. Żyjemy kosztem śmierci innych. Jesteśmy cmentarzami? [...] Ale przyjdzie czas, kiedy człowiek będzie traktował mordowanie zwierząt w ten sam sposób w jaki obecnie traktuje zabijanie ludzi. [...] Ten, kto nie szanuje i nie ceni życia, nie zasługuje na to, aby żyć".

Leonardo da Vinci

**********

"Zwierzęta są moimi przyjaciółmi. [...] A ja nie zjadam moich przyjaciół".
George B. Shaw

"Jak możemy oczekiwać idealnych warunków na Ziemi, gdy nasze ciała są grobami zamordowanych zwierząt? Dopóki będą istniały rzeźnie, będą istniały i pola bitew".

Lew Tołstoj

**********

"Wegetariański sposób życia, przez swoje czyste fizyczne działanie na ludzki temperament, może wpłynąć na ludzkość w najbardziej dobroczynny sposób".

Albert Einstein

**********
"Pokój na świecie i każda inna forma pokoju zależy w dużej mierze od nastawienia umysłów. Właściwą dla osiągnięcia pokoju mentalność może wprowadzić wegetarianizm. Jest on walką o lepszy styl życia, który gdy zostanie zastosowany powszechnie, może doprowadzić do lepszych, bardziej sprawiedliwych i bardziej pokojowych stosunków pomiędzy narodami".

U Nu (premier Birmy)

**********

"A mięso z zabitych zwierząt buduje w ciele człowieka jego własny grób. Zaprawdę powiadam wam, ten kto zabija, zabija sam siebie, a kto spożywa mięso z zabitych zwierząt, spożywa wcielenie śmierci."

Esseńska Ewangelia Pokoju

**********

"Nie zjadam zwierząt, ponieważ nie chcę żywić się cierpieniem i śmiercią innych stworzeń. Dlaczego ja, który jestem tak szczęśliwy, kiedy nie jestem prześladowany, miałbym prześladować lub pozwalać na prześladowanie innych stworzeń? Dlaczego ja, który jestem tak szczęśliwy, kiedy nie jestem uwięziony, miałbym więzić lub pozwalać na więzienie innych stworzeń? Dlaczego ja, który jestem tak szczęśliwy, kiedy mi nikt nie przysparza cierpień, miałbym przysparzać cierpień lub pozwalać na sprawianie cierpień innym stworzeniom? Dlaczego ja, który jestem tak szczęśliwy, kiedy nikt mnie nie rani i nie zabija, miałbym ranić lub zabijać inne żywe stworzenia lub pozwalać by były ranione lub zabijane
ze względu na mnie?"

Edgar Kupfer-Koberwitz

**********

"...kto nie zabija, lecz korzysta z cudzego zabójstwa i przekonany jest o swoim wysokim poziomie moralnym oraz o tym, że nie dopuszcza się gwałtu, oszukuje samego siebie.."

Ghandi

**********

"Co do mnie, to bardzo zastanawiam się nad stanem uczuć, duszy i rozumu człowieka, który pierwszy zasmakował rzezi i wziął do ust ciało martwego zwierzęcia i podając innym ludziom dania przyrządzone z trupów, mógł nazwać mięsem i wiktuałami to, co zaledwie przed chwilą jeszcze ryczało, kwiczało, poruszało się i widziało"

Plutarch

**********

Tak jak zjadamy ciała zwierząt, moglibyśmy równie dobrze zjadać ciała ludzi

Diogenes

**********

Człowiek jest tym, co zje.

Ludwig Feuerbach

**********

"Dlaczego miałbym się spowiadać z tego,że się godziwie odżywiam? Gdybym się opychał pieczonymi trupami zwierząt, to wtedy mielibyście podstawy do indagowania mnie,
czemu tak postępuję".


"Gdy człowiek ma zamiar zamordować tygrysa, nazywa się to sportem; gdy tygrys rzuca się na człowieka - nazywane to jest dzikim bestialstwem".

J. B. SHAW

**********

"Właśnie skończyłeś jeść obiad; i choćby rzeźnia była nie wiem jak starannie ukryta we wdzięcznej oddali, jest w tym twój współudział".

RALPH WALDO EMERSON
**********

"Teraz mogę spokojnie na ciebie popatrzyć; już ciebie nie jadam
(gdy podziwiał rybkę w akwarium).

FRANZ KAFKA

**********

"Zabierasz na kolację piękną dziewczynę i obdarzasz ją... kanapką z szynką! Przysłowiową głupotą jest rzucanie pereł przed wieprze. Lecz jak nazwać manierę rzucania świń przed perły?"

"Ten więcej czcił, kto więcej zjadł,
istot i dużych, i małych.
Oto dewiza jest rekina,
wilka i kanibala".

HENRY SALT

**********

"Ponieważ współczucie w stosunku do zwierząt jest tak nierozerwalnie związane z dobrocią charakteru, można zaufać poglądowi, że jeśli ktoś jest okrutny wobec zwierząt, to nie może to być dobry człowiek".

ARTUR SCHOPENHAUER

**********

"Macie zwyczaj nazywania dzikimi bestiami węże, leopardy i lwy; lecz sami jesteście splamieni krwią i w niczym nie ustępujecie ich okrucieństwu. One zabijają jedynie dla zdobywania swojego normalnego pożywienia, lecz wy zabijacie by wykwintniej zastawić stół".

PLUTARCH

**********

"Człowiek jest naprawdę królem dzikich bestii, gdyż jego brutalność przewyższa ich brutalność. Żyjemy ze śmierci innych. Jesteśmy cmentarzyskami!".

LEONARDO DA VINCI

**********

"Jedynym sposobem by żyć, jest pozwolić żyć".

MOHANDAS GANDHI

**********

"Jeśli o mnie chodzi, nigdy nie mogłem patrzeć bez gniewu, jak prześladuje się i zabija niewinne i bezbronne zwierzę, które nie wyrządza nam żadnej krzywdy".

MICHEL DE MONTAIGNE

**********

"Ludożerca wyrusza na łowy, ściga i zabija innego człowieka, by następnie ugotować go i spożyć tak, jak uczyniłby to z dowolną inną zwierzyną. Nie ma takiego argumentu ani takiego faktu, który dałoby się użyć w obronie mięsa, a którego nie można by z równą mocą wysunąć na korzyść kanibalizmu".

DR HERBERT SHELTON

**********

"Wegetarianizm stanowi kryterium, dzięki któremu możemy poznać, czy czyjeś dążenie do moralnej doskonałości jest prawdziwe i szczere".

LEW TOŁSTOJ

**********

"Po prostu odmawiam wam pożywienia lwów i sępów. Odzyskamy zdrowy rozsądek dopiero wtedy, gdy oddzielimy się od stada - to, że większość ludzi aprobuje jakieś postępowanie, może równie dobrze być dowodem na jego niewłaściwość. Zapytajmy siebie, co jest rzeczywiście najlepsze, a nie co jest w zwyczaju."

SENEKA

**********

"Jedynie dzięki zabiegom kulinarnym zmiękczone i przemienione mięso przybiera postać nadającą się do przeżuwania i trawienia, i wyłącznie dzięki temu widok krwawych soków i przeraźliwa barwa nie wzbudzają w nas odrazy i wstrętu nie do zniesienia. Niech zwolennik jedzenia mięsa podda sam siebie rozstrzygającemu eksperymentowi co do własnej odporności i, jak doradzał Plutarch, niech rozszarpie żywe jagnię własnymi zębami i zanurzy głowę w jego wnętrznościach, gasząc swoje pragnienie żywą krwią; i niech zaraz po tym przeraźliwym doświadczeniu powróci do tych przemożnych naturalnych instynktów, które mogłyby się w nim odezwać w proteście przeciwko takiemu czynowi, i niech powie:"To natura mnie do tego przysposobiła". Wtedy i tylko wtedy będzie on w zgodzie sam ze sobą."

PERCY BYSSHE SHELLEY

**********

"Dla nich ryby skrzelami pracują w szafliku,
mając na ustach ciszę i krwawiące rany.
Dla nich kuchnia nabrzmiewa od wrzasku i krzyku
gardzieli podrzynanych i szyj ukręcanych.
Oni to piją grozę z krwią zabitej kaczki
i warzą głowy dzieci - zadziwionych cieląt.
Wypruwają wnętrzności, krzycząc: flaczki, flaczki
i jedzą je w niedzielę, z rodziną się dzieląc.
Lubią wody na smaku bezradnych piszczeli
wszechzwierzęce girlandy cynicznej kiełbasy,
krwawe raki z piekielnej wyjęte kąpieli
i baraniego ciała brązowe atłasy.
Rozsmarowują trupy na niewinnym chlebie,
obwąchują zająca, czy aby dość skruszał,
z martwym ozorem w zębach czują się jak w niebie
i do cudzego mózgu śmieje im się dusza.
Pożerają, dymiący jak nowe cmentarze,
te stroskane przystawki, te gorzkie potrawy
karki im nabrzmiewają, obwisają twarze,
na których śmieszek hieny zakwita trupawy.
Po pięknookiej sarnie nie noszą żałoby,
ale żrą ją na stypie, w dzień pogrzebu radcy,
i zezują miłośnie do gęsiej wątroby,
bujni brzuchem jedynie, a łysiną gładcy,
a twardzi tylko sercem - i w całej stolicy głośni -
ale mlaskaniem smętni biesiadnicy.

MARIA PAWLIKOWSKA-JASNORZEWSKA

Oto moje ulubione :)
ODPOWIEDZ