pompy abs, abs pump

wiercenie studni

Śniadania

Ogólna dyskusja na tematy kulinarne.
Awatar użytkownika
Angel
-#
-#
Posty: 182
Rejestracja: 2009-07-25, 09:05

Post autor: Angel »

Miałam okres kiedy nie jadłam w domu śniadania przed szkołą. Po prostu mi wtedy nie smakowało. Teraz rano zawsze robię sobie coś do picia-kawę, herbatę lub cappucino. Kawa troszkę postawi mnie na nogi ^^ Później mała kanapka lub jogurt. Do szkoły też biorę coś do jedzenia, przecież bym nie wytrzymała bez niczego aż do 14, 15 czy 16. Zazwyczaj są to kanapki, czasem dokupię coś w szkolnym sklepiku.
błętkina krew
-#
-#
Posty: 335
Rejestracja: 2013-01-16, 13:51

Post autor: błętkina krew »

Rzadko kiedy uda mi się w domu zjeść śniadanie. Przeważnie robię to dopiero w pracy.
emkaa2
-#
-#
Posty: 64
Rejestracja: 2015-03-19, 07:50
Lokalizacja: warszawa

Post autor: emkaa2 »

SKŁADNIKI

Składniki, 14 - 16 rogalików:

2 łyżki + 1 łyżeczka suchych drożdży
70 ml (1/3 szklanki) wody o temperaturze pokojowej
568 g (4 szklanki) mąki pszennej do wypieków (np. tortowej)
100 g (ok 1/3 szklanki) cukru
1 łyżeczka soli
250 ml (1 szklanka) mleka o temperaturze pokojowej
250 g niesolonego masła dobrej jakości, schłodzonego
1 roztrzepane jajko


Masło wyciągnąć z lodówki i rozwałkować wałkiem do prostokąta o wym. ok. 12x8cm.
Włożyć z powrotem do lodówki.

W kubeczku wymieszać drożdże z wodą, odstawić na 5 minut.
W dużej misce umieścić mąkę, cukier, sól, mleko i drożdże, wymieszać za pomocą
drewnianej łyżki. Kiedy ciasto zacznie formować się w kulę wyjąć je na posypaną mąką
stolnicę, wyrabiać delikatnie przez 5 minut, rozpłaszczając ciasto i zbierając boki do środka.

Uformować kulę z ciasta, włożyć ją do miski wysmarowanej masłem, przykryć folią
przeźroczystą i odstawić do wyrośnięcia na 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Wstawić
do lodówki na kolejne 1/2 godziny.

Na lekko posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto na prostokąt około 23 x 38 cm, gruby
na 1 cm. Zostawić na 5 minut. Masło ułożyć w dolnej części prostokąta (powinno zajmować
1/3 jego część), zawinąć górną 1/3 część prostokąta w stronę środka, a dolną 1/3 część z
masłem zawinąć na górną 1/3 część (tak jak składa się list urzędowy). Docisnąć i zlepić
brzegi.

Na posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto wzdłuż na prostokąt 3 razy dłuższy od
wyjściowego, powinien mieć około 40 cm długości i być na 2 cm gruby. Ponownie złożyć jak
list. Ułożyć na talerz i włożyć do lodówki bez przykrycia na 30 minut.

Ponownie rozwałkować ciasto wzdłuż na prostokąt 3 razy dłuższy jak wyjściowy. Ponownie
złożyć na 3 części jak list. Schłodzić przez 30 minut. Jeszcze raz rozwałkować na prostokąt i
złożyć jak list. Ciasto obsypać mąką, zawinąć dokładnie w folię i włożyć do lodówki na
minimum 2 godziny, maksymalnie na 24.

Ciasto rozwałkować na długi, płaski prostokąt około 30 x 76 cm i cienki na 1/2 cm. Ostrym
nożem przekroić ciasto w połowie, przyciąć równo boki. Ciasto pokroić na trójkąty, wysokie
na około 15 cm od wierzchołka do podstawy trójkąta. Zwinąć w rogale rozpoczynając od
podstawy trójkąta do końca wierzchołka.

Dwie blachy do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia i posmarować masłem. Wyłożyć
rogale zawiniętym wierzchołkiem pod spód rogala. Układać je na blasze w odstępach 5 cm,
wyginać w kształt księżyca i delikatnie przyciskać końce do podłoża. Odstawić do
wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na 2 godziny bez przykrycia.

20 minut przed pieczeniem nagrzać piekarnik do 220 stopni. Rogale posmarować jajkiem i
wstawić do środkowej części piekarnika, temperaturę obniżyć do 200 stopni. Rogale piec
przez 15 - 20 minut na złoty kolor. Studzić na metalowej kratce. W trakcie pieczenia pierwszej
partii, drugą blachę włożyć bez przykrycia do lodówki.
carpe diem
ODPOWIEDZ