Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Zaloguj automatycznie   Zarejestruj się   Przypomnij hasło


Reklama:
eBiznesPLUS.pl katalog firm, ogłoszenia, opinie, produktyDelikatesy centrum, Bistro Centrum, Stary Widzim, Wolsztyn

Obróbka metali cncPoprzedni temat «» Następny temat
Wiara z przymusu?
Autor Wiadomość
Użytkownik Natsuhi 
NatsuhiInformacje
Imię: Anna
Wiek: 19
Dołączyła: 14 Paź 2012
Posty: 4

Wysłany: 2012-10-14, 18:45   Wiara z przymusu?

Być może taki wątek pojawił się już na forum, jednak takowego nie znalazłam. Więc, tak jak w tytule. Czy myślicie, że np. chrześcijaństwo to wiara z przymusu? Osobiście jestem katoliczką, ale moje przekonanie jest takie, że tylko i wyłącznie na papierze. W tej chwili przechodzę przez etap "Może wierzę, a może nie" i sama nie jestem niczego pewna. Jednak uważam, że przyjęcie wiary praktycznie zaraz po urodzeniu to wymuszanie na kimś wiary w taką, a nie inną religię. Bo, czy ktoś spytał nas o zdanie? Oczywiście, że nie, jeżeli rodzimy się w rodzinie chrześcijańskiej, to jesteśmy chrzczeni w tej wierze, najczęściej jako niemowlęta. Spytaj się dzidziusia o zdanie, z pewnością ci odpowie ;/
 
 
 
Użytkownik yel. 
Przyjaciel
akcja promocyjna.Informacje
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lip 2009
Posty: 642
Skąd: inąd.

Wysłany: 2012-10-14, 21:10   

Moim zdaniem wiara z przymusu to by była jakby rodzice pod groźbą łomotu wysyłali mnie do kościoła i pilnowali czy zmówiłam pacierzyk.
W takiej kulturze się urodziliśmy i nic na to nie poradzimy. Chrzest dziecka to chrześcijański obowiązek rodziców, skoro są wierzący to ochrzczenie dziecka rozumie się samo przez się.
A co do pytania o zdanie... Jeny, jaki mam problem z ujęciem myśli w słowa. -.-
Kiedyś wdałam się w gadkę na temat wiary z moją historycą - ateistką. Powiedziała mi chyba coś, czego nie zapomnę nigdy - że mam poważnie zastanowić się nad odrzuceniem wiary, ponieważ wierzący mają coś, czego ona nie ma, a cholernie im zazdrości - wspólnotę. Nie wiem, jaki to ma związek z tematem... Ach! Też kiedyś pomyślałam o tym, żeby dzieciaka nie ochrzcić, żeby mu wiary nie narzucać, ale zaczęłam myśleć o czysto pragmatycznym aspekcie tego sakramentu - jak czułoby się moje dziecko gdyby wszystkie koleżanki i koledzy szli do komunii, a ono nie potrafiłoby wyjaśnić dlaczego tatuś i mamusia jej do komunii nie puszczają.
Właściwie nie ma tu idealnego rozwiązania. Chrzest - "narzucanie wiary", brak chrztu - swoiste "narzucanie" dziecku ateizmu.
Podsumowując - chrzest to nie koniec świata i nie zobowiązanie do reszty życia ani tym bardziej narzucanie wiary. Przecież nikt nie mówi, że kiedy dziecko dorośnie i poczuje, że "to nie to" to nie może zmienić wyznania albo odłożyć całego tego religijnego bałaganu na półkę rzeczy niepotrzebnych. Narzucaniem wiary w moim rozumieniu tego słowa jest zmuszanie kogoś do wyznawania jedynej słusznej wiary i brak możliwości od jej odejścia.
A co do Twoich wątpliwości - miałam tak samo, skończyło się to ateizmem, ale jakoś nie żywię do rodziców urazy za "narzucenie" mi wiary. Spróbowali, nie udało się - trudno. ; ]
 
 
Użytkownik gruszkamelisaInformacje
Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 15

Wysłany: 2012-11-30, 13:49   

yel. napisał/a:

Kiedyś wdałam się w gadkę na temat wiary z moją historycą - ateistką. Powiedziała mi chyba coś, czego nie zapomnę nigdy - że mam poważnie zastanowić się nad odrzuceniem wiary, ponieważ wierzący mają coś, czego ona nie ma, a cholernie im zazdrości - wspólnotę. Nie wiem, jaki to ma związek z tematem...

bez sensu, ja się akurat na środowiskach chrześcijańskich, tych wspólnotach naciełam... plotkary i nudziarze...
 
 
Użytkownik puzonInformacje
Dołączył: 21 Sie 2012
Posty: 238

Wysłany: 2013-02-01, 10:23   

Tak, gdy się rodzimy jesteśmy niejako wprowadzani w wiarę chrześcijańską, jako młode nieświadome istoty. Gdy jesteśmy starsi to już nam się nie chce buntować bo jest to źle widziane._________________
miód manuka słodkie zdrowie.
 
 
Użytkownik dobrodziejka 
dobrodziejkaInformacje
Imię: julia
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 274
Skąd: Polska

Wysłany: 2013-02-02, 10:30   

W każdym środowisku są plotkarze i nudziarze, a historyczka mimo,że ateistka ma rację - chrześciaństwo to wspólnota. Ale nikogo nie wolno do niczego zmuszać, każdy niepewny sam powinien wybrać, co jest dla niego dobre,a w czym nie chce uczestniczyć. Jestem od urodzenia katoliczką, wierzącą i praktykująca i nie zamieniłabym tego na żadną inną wiarę. W tej jest mi bardzo dobrze. :) Pozdrawiam.
_________________

 
 
Użytkownik Rose 
VIP
moherInformacje
Pomogła: 4 razy
Wiek: 26
Dołączyła: 21 Maj 2009
Posty: 2409

Wysłany: 2013-02-03, 22:06   Re: Wiara z przymusu?

Natsuhi napisał/a:
B. Czy myślicie, że np. chrześcijaństwo to wiara z przymusu?

Co znaczy wiara? Wiara nigdy nie może być wynikiem przymusu. Jeśli tak to wiarą być przestaje. Wiele osób praktykuje z przyzwyczajenia, bez głębszego wnikania w tego sens, niedzielne chodzenie do Kościoła jest dla nich taką niedzielną rutyną. Do wiary nie da się nikogo zmusić, jest to tylko i wyłącznie kwestia naszej woli, naszego umysłu, duszy. Natomiast do praktykowania zmusić się da, chociażby: "Jak nie pójdziesz do Kościoła to odbieram Ci na tydzień komórkę!".

Jestem osobą wierzącą. W swoim życiu przechodziłam przez różne etapy. Zostałam wychowana w chrześcijańskim duchu. Wpojono mi pewne zasady i wartości, którymi warto kierować się w życiu. Jako dziecko byłam zafascynowana Pismem Świętym, Nabożeństwem Majowym, roratami, rekolekcjami itp.Pojawił się także okres silnego buntu przeciwko instytucji Kościoła. Wtedy też przestałam uczestniczyć we Mszy Św., nie chodziłam do spowiedzi, głośno krytykowałam wady Kościoła. Ten etap utrzymywał się dość długi czas, aż do pewnego momentu gdy moje wewnętrzne życie kompletnie się odmieniło. Zaczęło się od poznania nowych ludzi, wgłębiania w sens wiary, zaczęłam rozmawiać z Bogiem, pewnej niedzieli poszłam do Kościoła, pózniej do spowiedzi, która była tak poruszającą i pouczającą rozmową, że poczułam się jak nowo-narodzona. Moja wiara dodaje mi siły, otuchy, naprawdę mnie umacnia. Każdemu z osoba życzę takiego doświadczenia.
 
 
Użytkownik dobrodziejka 
dobrodziejkaInformacje
Imię: julia
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 274
Skąd: Polska

Wysłany: 2013-03-07, 10:07   

Masz rację- rozmowa z Bogiem daje bardzo wiele. Z przymusu niczego dobrego nie wynika, bo wymuszony tak pacierz jak i uczestnictwo we Mszy św. Panu Bogu nie daje radości, mimo, że wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi, a Pan Bóg potrafi wybaczać, bo jest miłosierny,to jednak sami musimy dojść do tego, czego oczekujemy od życia, co dla nas jest najlepsze. Czy do kościoła chodzimy właśnie, bo nam ktoś kazał, czy "truje" aby iść na mszę św.i robimy to dla świętego spokoju, a potem i tak myślimy po swojemu. Musimy się określić, co chcemy robić, w jakiej wierze być. A nie wierzę, że rodzice będący katolikami nie wpajają dziecku tego samego. Czasami trzeba przejść dużo, aby potem zrozumieć, że Bóg jest samą miłością i z pewnością nigdy nas nie odtrąci,nawet jeśli zbłądzimy. Szczególnie wtedy wyciąga do nas pomocną dłoń i to tylko od nas samych zeleży czy skorzystamy z tej pomocy, czy nie.Pozdrawiam. Pa.:)
_________________

 
 
Użytkownik 1sport_plInformacje
Dołączył: 01 Paź 2012
Posty: 84

Wysłany: 2013-03-20, 16:55   Re: Wiara z przymusu?

Natsuhi napisał/a:
Być może taki wątek pojawił się już na forum, jednak takowego nie znalazłam. Więc, tak jak w tytule. Czy myślicie, że np. chrześcijaństwo to wiara z przymusu? Osobiście jestem katoliczką, ale moje przekonanie jest takie, że tylko i wyłącznie na papierze. W tej chwili przechodzę przez etap "Może wierzę, a może nie" i sama nie jestem niczego pewna. Jednak uważam, że przyjęcie wiary praktycznie zaraz po urodzeniu to wymuszanie na kimś wiary w taką, a nie inną religię. Bo, czy ktoś spytał nas o zdanie? Oczywiście, że nie, jeżeli rodzimy się w rodzinie chrześcijańskiej, to jesteśmy chrzczeni w tej wierze, najczęściej jako niemowlęta. Spytaj się dzidziusia o zdanie, z pewnością ci odpowie ;/


A czy ktoś pytał Cię o zdanie, czy chcesz żyć/ być powołana do życia na tym świecie? Nie. Buntujesz się przeciwko temu? W końcu jakim prawem rodzice zdecydowali, że chcą mieć dziecko? Miłością. Z miłości i własnych przekonań zanieśli Cię do Kościoła, by Cię ochrzcić. Buntowanie przeciwko tej praktyce jest moim zdaniem niedojrzałe, bezsensowne. Skoro tak zdecydowali, mają do tego prawo. Za Ciebie wybrali przedszkole, szkołę podstawową i co? Źle Ci? Jeśli wiara C nie odpowiada, wypisz się z Kościoła i tyle.
_________________

 
 
Użytkownik GrrrruuubasInformacje
Dołączył: 07 Sie 2014
Posty: 58

Wysłany: 2014-08-07, 13:44   

Hmm. Dziecko powinno mieć wolność wyboru :)
 
 
Użytkownik majeczka87 Informacje
Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 382

Wysłany: 2014-09-15, 08:26   

Dziecko raczej nie stwierdzi czy chce być ochrzczone czy nie.
 
 
Użytkownik jukli Informacje
Dołączył: 10 Lut 2015
Posty: 210

Wysłany: 2015-03-28, 14:13   

nie do końca jest to przymus, w każdej chwili można z tej religii zrezygnowac
 
 
Użytkownik JannkersInformacje
Dołączył: 29 Lip 2015
Posty: 2

Wysłany: 2015-07-29, 07:49   

Ja jestem ateistką od 15lat. Zaczęłam mieć wątpliwości w wieku 12 lat. Wcześniej wierzyłam, bo tak było trzeba.
_________________
zobacz
 
 
Użytkownik EddagInformacje
Dołączył: 20 Sie 2015
Posty: 2

Wysłany: 2015-08-20, 12:52   

Kilka lat temu wierzyłam z przymusu, bo rodzice kazali mi chodzić do kościoła i lekcje religii i tam mnie ogłupiali. Teraz jestem osobą niewierzącą.
_________________
http://www.ezebra.pl/prod...SLONECZNY-.html
 
 
Użytkownik arja Informacje
Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 389

Wysłany: 2016-08-09, 07:42   

Obowiązkiem rodziców jest wychowanie dziecka zgodnie z wiarą, którą praktykują, więc ja nie widzę niczego złego. Nie jest to też przymus, w końcu jak się dorośnie, to samemu się wybiera własną drogę. Póki jest się pod opieką rodziców, to oni spełniają swój chrześcijański obowiązek, a potem... potem już sami decydujemy. Dla mnie to żaden przymus i zdecydowanie nie jest to nic złego.
 
 
Użytkownik LaprasInformacje
Dołączył: 09 Sie 2016
Posty: 30

Wysłany: 2016-08-24, 11:50   

Na szczęście mamy wolność wyznania i w każdej chwili możesz je zmienić.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Grafika: Scott         Kodowanie: Scott Copyright © 2009-2013 wygadani.eu - Wszelkie prawa zastrzeżone !